yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

11 + 10 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat

gülay sezer - #108205

müzik çalışmalarında kısaca "gülay" olarak da anılan gülay sezer, 1970 istanbul doğumlu söz yazarı ve folk müzik yorumcusudur.

besteci ve müzisyen `eyüp ercan sezer`'in kızıdır. ilk müzik eğitimini babasından alan gülay sezer, ilk müzik çalışmalarını da babasıyla birlikte yaptı. ilk solo albüm çalışmasını arabesk tarzında yaptı. devam eden albümlerinde ise özgün müzik tarzını benimsedi. "`cesaretin var mı aşka`" isimli bestesi ile 90'lı yıllarda kendini geniş kitlelere duyurdu.

1999'da diş teknisyenliği mesleğini bırakarak tamamen müziğe ve akademik müzik eğitimine yönelmeye karar verdi. 2001 yılında kuzey kıbrıs'ta, birincilikte tamamladığı doğu akdeniz üniversitesi müzik bölümü'nde kompozisyon eğitimi almaya ve k.k.t.c. menşeli bir televizyon kanalında "damlalar" isimli halk müziği programını hazırlayıp sunmaya başladı.

2000 senesinde, sunduğu halk müziği programında seslendirdiği eserleri derleyip, aynı isimli (damlalar) bir albüm çalışması yayımladı. 2002'de ise bu albümün devamı niteliğinde "damlalar ıı" isimli halk müziği albümünü yayımladı. bu albümlerinde bulunan (bkz: göç) isimli anonim ermeni türküsüne ve baki duyarlar bestesi (bkz: bab-ı giz) adlı esere sözleri kendisi yazdı. sözleri yasemin göksu'ya, bestesi mazlum çimen'e ait "`kalanların ardından`" parçasına getirdiği yorumla dikkat çekti.

2004 senesinde "`adı yok`" olarak adlandırdığı ve özgün müzik tarzına geri dönüş yaptığı albümünü piyasaya çıkardı. ahmet kılıçaslan bestesi `arabesk keman`, adnan ergil bestesi `geceler düşman`, özdemir erdoğan bestesi `gurbet` parçaları yanı sıra, `cesaretin var mı aşka` isimli eski eserine getirdiği yeni yorumla beğeni topladı.

2006 senesinde "dalgalar" isimli halk müziği albümünü yayımladı. albümde bulunan bahçada yeşil çınar, başımda altın tacım, ahirim sensin, aslanım yarim, bülbül gibi halk türkülerinin yanı sıra, tunay bozyiğit bestesi `ayrılık da sevdadandır`, `istanbul ağlıyor` ve sözleri ali çınar'a, bestesi ahmet kaya'ya ait `kendine iyi bak` parçalarına güzel sesiyle yeni yorumlar getirdi.

2013 senesinde damlalar serisinin üçüncüsünü piyasaya sürdü. müzik kariyeri boyunca solo albümlerinin yanında çeşitli sanatçılarla birlikte karma albümlerde yer aldı. ayrıca, enstrümantal ağırlıklı film müziği çalışmalarına da imza atmıştır.
1 adet entry daha var!
omusozlukcom omusozlukcom omusozluk