anita blake vampir avcısı serisi - omü sözlük
Anita Blake Vampir Avcısı serisi fantastik kurguda ki en ilginç serilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Laurell K. Hamilton tarafından kaleme alınan seri dünyanın dört bir yanında ki vampir mitlerine sadık kalarak özellikle iskandinav ve slav mitlerini hikayeye çok iyi bir şekilde yediriyor.

Günümüz dünyasında geçmekte olan hikaye 1. Kitap \"Suçlu Zevkler\" le başlıyor. Baş kahramanımız \"latince hayat veren anlamına gelen anima\" kelimesinden türetilmiş animatör adı verilen bir ölü diriltici. Ve aynı zamanda Vampirlerin kendisine taktığı isimle \"Cellat\".

Anita Blake i diğerlerinden ayıran en önemli özelliği nadir rastlanan ve yüz yıllardır gözükmeyen bir güçte, çok güçlü bir \"Necromancer\" olması.


Vampirler, likantroplar (şekil değiştirenler), vudu rahipleri, periler, binlerce yıllık canavarlar ve tüm bunlarla uğraşmak zorunda kalan Anita Blake.

Vampir hikayelerinin romantizme kayan konseptlerinden rahatsız olanlar için ; aksiyon, korku, polisiye, erotizm (ama ağırlığı 11.kitaptan itibaren artıyor) oyun içinde oyun ve cinayetlerle geçen bir seri.

Her fantastikçinin okumasını tavsiye ettiğim bir seridir.

1. Kitap : Suçlu Zevkler

- Şehirde ki en güçlü baş vampirlerden bir kaçının öldürülmesinden sonra Şehrin Efendisi olan baş vampir Anita Blake\'in yardımını ister. Ve hikaye başlar. Bu mücadelede ki en büyük destekçisiyse bir kiralık katil olan ve insanlar çok kolay gelmeye başlayınca likantrop ve vampir avlamaya başlayan canavarlar dünyasının \"ölüm ismini taktığı Edward tır.\"


Suçlu Zevkler Arka Kapak :

\"Doğru söylüyordu. Kapıyı kapatıp onu karanlık ve sıcak yolda bıraktım. Ölüleri diriltip yaşayan ölüleri huzura kavuşturuyordum. Yaptığım şey, kimliğim buydu. Eğer motivasyonumu sorgulamaya başlarsam, vampirleri öldürmeyi de bırakırdım. Bu kadar basitti. Bu gece motivasyonumu sorgulamıyordum, o zaman hala, bana verdikleri ismi taşıyan bir vampir avcısıydım. Ben Cellatım.\" Ruhun karanlık arzularını, Laurell K. Hamilton\'dan daha iyi kimse bilemez. New York Times çok satanlar listesinin üst sıralarından inmeyen Hamilton, Suçlu Zevkler\'de bizi Anita Blake ile tanıştırıyor. Anita, esmer, ufak tefek ama çok tehlikeli bir ölü diriltici ve vampir avcısı. Fakat şehrin en güçlü vampiri onun yardımına ihtiyaç duyunca, Anita en büyük korkusuyla yüz yüze geliyor: Karşısında kendi duyduğu açlığı Anita\'da da uyandırıp onu baştan çıkartabilecek bir adam var. Karanlık sokaklarda bir köşeye sinmiş, avlanmayı bekleyen yaratıkların korktukları tek bir kişi var: Anita Blake...