(u: buna dikkat arkadaşlar!) `baskı balata`, aracın en önemli parçalarından bir tanesidir ve yakıt konusunu inanılmaz ölçüde etkiler.

baskı balata kaçırması ise şöyle olur; aşınmış baskı balata görevini yerine getiremez ve boşa manevralar yapar. bu da, hâliyle aracın gidişini etkiler. bunu anlamanın en iyi yolu ise vites geçişlerinin eskisi gibi olmamasıdır - ki böylesi bir aşınmışlık durumu için geçerlidir.

bir de, doğal olarak, baskının kaçırması hadisesi vardır. stok arabalarda çok meydana gelecek bir şey değildir. eğer meydana geliyorsa, bunun sebebi ya üretici firmadan kaynaklıdır ya da dediğim gibi baskı falan aşınmıştır. belirli bir hızdan sonra araba gaz almaya devam ettiği hâlde hızlanmıyorsa, anlayın ki baskı kaçırıyordur. tabii ki bu bahsettiğim olayı anlamak normal araçlarda zordur, ama modlanmış bir arabada fark etmeniz çok kolay olur. bunlarla ilgili internette de yığınla bilgi mevcut.

edit: imlâ
Arabayı kullanan eşek değilse anlar. Araba kullanmayanın da bilmesine gerek yoktur. Sürücü kardeşlerime \"sol bacağınıza kuvvet\" der geçerim.
sanırım \"debriyajın içine tükürmek\" anlamına gelen başlık.

uzun izahın için teşekkürler pars. (bkz: dediğini anlıyor ve yapısal olarak parçalanıyorum )

edit: imlâ