cahilliğin ırkçılık hâli - omü sözlük
92-93 yıllık Türkiye cumhuriyeti dahilinde binlerce doktor, binlerce öğretmen, binlerce memur, binler polis - asker, yüzlerce vekil, onlarca bakan belki daha az sayıda başbakan, cumhurbaşkanı ırk olarak kürttür.

kürtler bakıldığında ayrımcılığa maruz bırakılmamış, devletin ve gündelik yaşantımız her kademesinde makam mevki bulmuştur.

dahası bu makamları ve mevkileri alırken kürt olduklarından öte işe hakimiyetleri, halkın oyu- takdiri gibi sebeplerden hak kazanmışlardır.

bu söylediklerimde bir yanlış var mı? sanıyorum yok diyeceksinizdir.

ne zaman ki pkk diye bir illet çıktı, 82 yada 84 yıllarında sanırım eylemler yapmaya başladı, bütün türkiyenin canı yandı, şehitlerine ağladı. bölge halkının desteği yoktu, kürt çoğunluklu insanların destekledikleri bir durum değildi. ama muhakkak ki pkkdaki militanlar o bölgede yaşayan insanlardı. 2004 yılına değin gerek istihbarat kaynaklarında gerekse yazılı basında çıkan verilerde pkk nın militan sayısını 2400-3000 arası olarak görüyoruz.

doğru mu? sanırım buna da birşey demezsiniz.

ardından ne yaptık biz? askerimizi, polisimizi oraya yıgdık. coğrafi sartlar kötüydü, gerilla usulu bi ordan bi burdan saldıran pkk piçlerine karşı askerimiz hantal kaldı. askere gidince daha iyi anlayacaksınız devlete bağlı bir ordu sonuçta ha deyince yürüyün seferoğulları olmuyor. er ve erbaşların hayatları komutanlarının sorumlulugunda. şartlar kontrol ediliyor destek isteniyor falan derken bakıyosun adamlar ucmus gitmiş başka yerde katliam yapıyorlar. öyle böyle derken yıllar icerisinde ordaki halkın psikolojisi bozuldu, giden hizmet veren memurun psikolojisi bozuldu, arkadaşı şehit olan polisin askerin psikolojisi çoook da doğal olarak bozuldu. köylere pkklılar çok kolay ulasabiliyorken ( malum o köyün insanından da şerefisiz cıkabiliyordu ) asker geride kalıyordu. gittiğinde baskı ile susturulmuş köylüleri tartaklar da oluyordu, yüzlerce operasyonda yanlıslıkla yaralanan vurulan insanlarda. savaş böyle değilmidir zaten? savaşanlardan çok halkın hayatları yiter gider.

velhasıl gelelim son 10 yıla. biz ne yaptık? atatürkün birleştirdiği mozaiği 2002 - 2004 arası \'herkes alt benliğini bilecek\' ayaklarıyla ayrıştırdık. e sorgular olduk lan ben türkiye cumhuriyeti vatandaşıydım şimdi ırkımla konuşur oldum arkadaş?

bu sürede pkk boş mu durdu? taaabi ki hayır. daha cok asker öldürdü, daha cok doktoru öğretmeni taciz etti, öldürdü hizmetten soguttu. doğu karadenizde de yolları camur köyler, hocasız okullar varken algıyı güneydoguya hizmet yapılmıyora dönüştürdü. halkı bezdirdi, \' ulan bize en hızlı pkk kosuyor devlet bizi bunlardan koruyamıyorsa devlet bizi istemiyor demek ki\' moduna sokup kendi safına cekti.

tam da bugün şu mesai saatinde benim oturup bunları yazmama sebep olan hadiseyi toparlarsak.

üniversite ögrencilerinin yogunlukta olduğu bu sözlükte oturup iki de bir kürtlere nefret kusuyoruz, aşağılıyoruz. farkında mıyız acaba bunun bugün içinde bulundugumuz duruma ne katkısı olacak ? tahminimce su sözlüğün yarısı erkek olsa, ı yarın birgün vatani görevini yapacak. e biz burda nicklere baslık acarken mutluyuz evet. ama aramızdan sehitlere baslık mı acıcaz o gün? neden durumu düzeltmeye calısmıyoruz? bilmiyormuyuz bugün en milliyetci partilerimizde de en solcu partilerimizde de kürt kökenli arkadaşlarımız var? mhp hakkari vekil adayları yok mu en kürdünden? ya da ak parti? ya da chp vs. ?

tamam cok yüklendim. daha net gidecegim. abicim kürtlerin hepsi mi pkklı ? kürtlerin hiçbirtanesinin de mi yaşamaya hakkı yok ?
kürt kızlarımıza laf atıyosunuz hadi siz evlenmediniz kardeşiniz evlenirse napcaksınız? vicdan, kalp, birliktelik falan bu kavramların hiç mi kalbinizde yeri yok ?

ben söyleyeyim var. hiçbiriniz kötü değilsiniz. ama toplumsal hafızanızda cok büyük bir hata yaparak pkk ile kürt ırkını özdeşleştirdiniz.
son kale düşer böyle devam ederse. siz eğitimli insanlar nefretle kinle ve önyargıyla ırkın üzerinden insana önyargı beslerse bu kale düşer. bu vatan düşer. bahsettiğiniz topluluk 78 milyonluk türkiyenin 20 milyonu. pkk diye bir terör örgütü var ve o 20 milyonu sizden koparmaya çalışıyor. sizler de böyle hakaretlerle pkklı oluyorsunuz diyemem tabi ki ama kaş yapayım derken göz çıkarıyorsunuz.

ben atatürk cografyasındanım, osmanlı cografyasındanım, islam cografyasındanım. üçüne de baksam yaradılanı severim, yaradandan ötürü.

son söz : egitim hayatını dondurup, 2.gün önce baba olan , hakkari cukurca hantepede 3 kardeşimizle beraber şehit düşen nuri sağırın haberiyle askere gittim. o gün vicdanım bunu gerektiriyordu. askerde doguya cıkmadım. ama cok kürt arkadas edindim. ben onlara horonu onlar bana halayı ögretti. o cocuklara birşeyler anlatıp pkknın yalanlarına kanmasına engel olabildiysem en büyük askerliği yaptım. sahi bu vatan bölünmesin diye siz ne yapıyorsunuz ey vatanını milletini seven beyler, bayanlar? şimdi ister bu başlığı silin, ister elli tane daha başlık açın. artık gözümde şeffafsınız. PKK ya saldırın kürtlere değil. imza bir laz.
Eğri oturalım, doğru konuşalım; Kürtlerin neredeyse tamamı PKK\'ya sempati besliyor. Bu demek değil ki Kürtlerin hepsini öldürelim. Hayır. Burada asıl mesele Kürtlere asıl amacın ulus devlet değil, özgürlük olduğunu anlatmalıyız. Bunu doğası gereği devlet yapamaz. PKK zaten leş bir oluşum. Kendi güdümünde bir devlet kursalar yeni bir berlin duvarı vakası ile karşılaşırız. Burada asıl mesele milliyetçi Türklerde bitiyor. Kürtlere dair daha yumuşak politika güdüp, Kürtlere gerçek özgürlüğü vaat etmeliler. Böyle olmazsa işin sonu bombok. Vaziyet o ki; 50 seneye yeni bir Kürt ulus devleti kurulacak. (destekçisi değilim. İtham edene söverim) bu süreç içerisinde onbinlerce, belki yüzbinlerce insanımız ölecek. Lütfen, ayrımcı muameleleri bir kenara bırakıp, özgürlüğün ne olduğunu anlamaya çalışalım.
35 milyon kürt var demişti biri adamlar nüfus az daha artsın dalacaklar bize zamanını bekliyolar
imza laz ne abi lazlar türk değil mi , laz kültür derneği ne mutlu türküm diyene diye açıklama yapmadı mı ?
millete cahil diyenler cahillikleriyle güldürüyor kendini tanımayan adamlar böyle başlıklar açmasın lütfen sonra güldürüyorlar.
hadi diyelim kendini türk görmüyorsun ve aydınlıkçısın
aziz sancar gibi aydın bir insan şunu söylemiştir bu ülkede yaşayan herkesin ortak üst kimliği türklüktür.
ve ben diyabakırda da doğsam mardinde de doğsam türküm demiştir.
sen hiç amerikalı bir adamın ben isveçliyim dediğini göremezsin o amerikalıyım der , kürtte böyle olmalı
(bkz: beyniniz ile yazın )
Cahilliğin hiç yanaşmadığım halidir.

Ustad çok güzel anlatmış üstüne pek söylenecek bişey yok ama çocukluğu pkk terörü yüzünden hezeyanlarla dolu biri olarak babası bu terörden yara almış biri olarak söylüyorum. Evimizin her yerinde türk bayrağı asılıdır. Şehitlerimizin fotoğraflarıyla birlikte. Ben o bayraklarla büyüdüm taşındığımız her evde ilk yerlerini o bayraklar aldı. Ama bunun yanında hiç bir zaman ırkçılık aşılamadı babam bize. Bakın bu kürtler bizim hayatımızı alt üst etti demedi. Türk e aşık olduk evet ama kürtten de vazgeçmedik. Vatanı her karışıyla her insanıyla sevmeyi öğrendik. Malesef ki ayrıştırma konusunda pkk ile yarışıyoruz. Keşke olmasa keşke öyle olmasa.
\"ırkçılık aydınlanmanın sonucudur\" der hilmi yavuz ve oryantalizmden bahsederek ırkçılığın avrupadan çıktığına değinir. bugün bile avrupaya baktığımızda bu ırkçılığı en ağır biçimde görürüz. ülkelerinden koparılıp, yeni bir hayat umuduyla yollara düşen binlerce mülteciyi sınır kapılarında mağdur etmeleri, avrupa birliğinin türkiyeyi mülteci krizinden sonra tanımaya başlaması hatta mültecilere bakılsın diye bize yardım fonu göndermesi ırkçılık değil de nedir? bunlar düşünüldüğünde cahil dediğiniz insanlar mı daha ırkçı yoksa üstün bilgili avrupa aydınları mı?
bu tür kişilere ırkın toplumda kullanıldığı türden bir biyolojik olgu olmadığını tam tersi ırkın biyolojik değil kültrel bi isimlendirme kümesi olduğunu anlatamazsın.