az gelişmiş, hatta hiç gelişmemiş müslüman ülkelerini roket gibi ateşleyecek çalışma.

hem 100 metrede bir caminin olması da gereksiz. insanlar yine ibadetini de yapsa fakat hepsi başlı başına büyük bir kütüphane olsa. tek kitabın ve tek temanın anlatılmadığı bir kütüphane.
kütüphanesi olmayan bir sürü köy okulu var. kütüphane kurmakta falan samimi iseniz bir faydanız olur.
allahın ilk emri \"oku\"dur. hep düşünmüşümdür \"neden kelime-i şehadet değil, neden namaz değil, neden oruç, zekat değil de oku?\" diye. okudukça anladım. islam medeniyetinin çöküşüne neden olacak şeyin aslında okumamak olacağını bildiği için allahın ilk emriydi. camileri kütüphane yapmanıza gerek yok. çünkü camilerin birçoğunun kütüphanesi vardır. özellikle de osmanlı ve selçukludan kalma camilerde. sanmayın ki sadece dini kitapların olduğunu. fen ilminin olduğu kitaplar da vardır. ama çoğu tarihi değeri olduğu için korunuyor. bu arada imamların birçoğunun da evlerinde kütüphanesi var. (özellikle işini ehlince yapanların) okuduğum birçok kitabı da ya mahallenin imamından almışımdır ya da camiden.
olan kütüphanelere giden var mı? gerçekten yeni kitaplar alıp okumak kendini geliştirmek amacıyla gidenlerin sayısı çok az hatta anketlerde tam sayı veriyorlar şu an aklımda değil. kütüphane yaptırmaktan ziyade olan kütüphaneleri kullanmayı öğrendiğimiz gün zaten ihtiyacı karşılamak için yeni kütüphaneler açılır
camiler halkın yardımlarıyla yapılır ve bir zorlama söz konusu değildir. halkın yardımıyla yapılan camiyi kütüphaneye çevirmek söz konusu olamaz. devlet kütüphane açmakla yükümlü ancak dileyen kütüphanelerin zenginleşmesi adına yardımda bulunabilir.