christian bale - omü sözlük
Christian Charles Philip Bale, İngiliz sinema oyuncusudur. Yüksek bütçeli Hollywood filmlerinde Batman rolü gibi yıldız rollerin yanında ağır sanat filmlerinde de rol almıştır.

iş aşkı : `the machinist` filminde oynamak için günde sadece 1 elma ve ton balığı yiyerek 4 ayda 30 kg vermiştir.
çok iyi filmlerde oynayarak ismini duyurmuştur. özellikle batman tiplemesinin en çok oturduğu kişidir kannımca. gerçi son batman\'ın da olacağı film `batman and superman dawn of justice` da \'ben affleck\'e bırakmıştır bu rolü. seslendirmeye de yakışacak akıcılıkta bir sesi var. tane ve anlaşılır konuşuyor.
2002 de oynadığı equilibrium filmi ile kendine hayran bıraktırmıştır. herif tam bir oyuncudur.
harika oyuncu. çok karizmatik bence. keşke onun gibi olsaydım diyorum bazen. hele de amerikan sapığı'nda harika. ek olarak
uykusuzluk hastaligi çeken bir karakteri canlandirmak için fazla kilo kaybetmiş bir oyuncuyu değerlendirirken biraz empati yapsak yeterli. otuz kilo hizlica alıp verdiğinizi düşünün, hayatimiza önceki gibi devam edemeyiz, psikolojimiz etkilenir. bir şekilde değişik hissederiz.bu çok büyük fedakarlik olduğu için zaten başarılı sayılıyor. oynadığı o karakteri üstüne geçirmiyor, yaşatıyor. 'marifetmiş gibi' anlatılmasi da her oyuncu altından kalkamayacağı için. kilo alıp vermeden bile bir karakteri canlandirirken psikolojileri bozulan, kötü alışkanlıklara yönelen hatta hayatını kaybeden oyuncular var. bir de bu açıdan düşünün.

american psycho filmindeki rolü en iyi performansıdır benim için.