cinai şebeke - omü sözlük
1995 yılında kurulan ve çıkardıkları grubun ismini taşıyan cartel albümüyle türkiye’yi bir süre kasıp kavuran ve belli bir yaş grubunun hala sözlerini ezbere bildiği şarkıları ile unutulmaz olan cartel grubunun bileşenlerinden olan grubun adıdır.
görsel
geceleri almanya sokaklarında gezinerek avlanmaya bayılan gruplardan karakan bir gün diğer bir grup olan cinai şebeke ile karşılar ve yol üstünden de erci e’yi alıp avlanmaya devam ederler.

ziyadesiyle milliyetçi duygularla beslenen grup yabancı düşmanlığına karşı bir arada olarak kendilerini koruma planı yaparlar. daha sonrada göreceğimiz fason rapçilerden daha farklı olarak siyasi bir duruşları ve isyanları vardır onların. kavgalarının bir nedeni vardır. boyunlarına taktıkları madalyonun ağırlığı altında değil yabancı düşmanlığını kol gezdiği bir dönemde yabancı bir ülkede olmanın ağırlığı altında ezilirler.
görsel
cartel grubu içinde benim favorim emali, ichibaba, ole ve inceefe’den oluşan cinai şebeke ekibi idi. onları dinlerken isyanı ve haksızlığa uğramışlığı hissetmemek elde değildi.

grup daha sonra tekrar birleşse de eski havayı yakalayamadı. solo albümler yapanlar da dikiş tutturamadı. cehennemden çıkan çılgın türk yandı bitti kül oldu.