d. b. cooper - omü sözlük
ünlü bir uçak korsanı. amerikanın çözülmemiş tek yerel uçak kaçırma olayının kahramanı.
asıl adı, en azından uçak biletindeki adı, dan cooper\'dır. kendisine bir basın toplantısında yanlışlıkla d b cooper denmiş, ve devamında bu isim kullanılmıştır. 24 kasım 1971 \'de portland- seattle seferini yapan pacific northwest havayolları uçağına binen cooper, uçuş görevlisine üzerinde bomba olduğunu, 200.000 $ nakit ve 4 paraşüt istediğini belirten bir not verir. uçak seattle a indiğinde istekler karşılanır ve tüm yolcular iner. meksikaya gitmek üzere tekrar havalandıklarında uçakta sadece mürettebat ve cooper vardır. columbia nehri üzerindeyken cooper paralarla beraber paraşütle atlar. para, tümünün seri numaraları kaydedilmiş 20$lık banknotlar halinde teslim edilmiştir ve ağırlığı yaklaşık 10 kgdır. o andan sonra olayla ilgili ulaşılabilen tek ipucu, bir çocuğun nehir kıyısında bulduğu, fidye olarak verilen paraya ait 5800$dır.
bu esrarengiz kayboluş sonrası yaklaşık 10000 kişi fbi a d b cooper olarak bildirilmiş, ancak tüm araştırmalara rağmen cooper ın gerçek kimliğine ulaşılamamıştır. pek çok insan ise onu bir kahraman olarak görmüştür, bugün bile yıldönümlerinde kutlama yapan insanlar vardır.

---

kacirdigi ucak bir boeing 727dir ve arka kapiyi acarak asagiya atlar. su anda boeing ucaklarinin arka kapilarinda ucus sirasinda acilmalarini engelleyen bir aparat vardir ve adi da cooper\'dir. kendisi sayesinde havayolu endustrisi ilerlemistir