izleyeni sürükleyen, içerisinde geçen osmanlı tarihi ve türklerden bahsedilmesi insanı daha da çeken amerika/ingiltere birleşik yapımı izlenilesi bir dizidir. üçüncü sezonu ile daha da sürükleyici olacağı aşikar dizidir.

izleyiniz, takip ediniz efendim.
Senarist Osmanlı İmparatorluğunun Fatih Sultan Mehmed Han’dan sonra Beyazid tarafından yönetildiğini bilmediğini var sayar isek. Özelikle Fatih Sultan Mehmed Han’ın aldığı tüm kale ve şehirlere yağma hakkı vermemiş olduğunu da bilmediklerini sayarsak, Vlad’ın Otranto fethinden seneler önce öldürüldüğünü var sayarsak ve Da-vinci tarafından tasarlanmış galata köprüsünün çizimlerini de bilmediklerini sayar isek güzel olmuş. Ciddi başladılar, zevkle fantastik hayalleri harman ettiler, masalsı bitirişi yaptılar. tüm bunları hiçe sayarsak caretta kaplumbağası gibi olaya bakarsak güzel diziydi. (Alıntı)
Efsane dizi . 3 sezon sürdü . Her bölümü ortalama 55 dakka . Ilk sezonu güzel ; ikinci sezon yavaş ilerliyor ve üçüncü sezon aşkı memnu . Dizide çok meme var ama ufaklar . Dikkat edin bir sahnede ( doğrusunu söylemek gerekirse çoğu sahnede özellikle 3. Sezonda ) malafat bulunuyor . Uyarımı yaptım puanım 7/10

--- `spoiler` ---

Koskoca II. Bayezidin 2 kılıçla dövüşen alfonzo\'yu eliyle pataklaması ama elleri ve bacakları zincirli lucreiza\'ya ölmesi komik .

--- `spoiler` ---
Başarılı bir yapım. Ancak tarihi yansıtmıyor bu yaaa diyenler de çıkıyor arada. Onlara bir şey diyemem. Bilim kurgu tadında orta çağ avrupasını az buçuk da olsa anlatıyor yurdum insanına.