bir önerme. terör örgütü dediğimiz nedir? bir amaç için şiddete başvuran ve sivil zayiatına ve mülk ihlaline sebep olan grup. (krueger, what makes a terrorist\'teki ve genel kabul görmüş tanımı kullandım.) devlet de kendi varlığının devamı için (amaç) güç tekelini (şiddet) kullanarak sivillere zarar veriyor (mül & can ihlali.) genel konsept olarak devlet denen organizasyonu bir terör örgütünden ayıran hiçbir şey yok. terör örgütleri de tekelliklerini kazanmaya başlayınca devlet olarak adlandırılmaya başlıyorlar zaten. (misal ışid, ki açılımı ırak şam islam `devleti`)

o zaman devlet destekçilerine terörizm yandaşı diyebilir miyiz? pekala diyebiliriz. misal en büyük terör destekçilerinden biri de ülkücülerdir demek gayet makul bir iddia olur. prima facie diyorum, aksini kanıtlayabilirseniz hodri meydan.
kime devlet dedigine bagli. mesela filistin topraklarinda eskiyalik yapan israil teror orgutudur. kendi vatandaslarini vuran suriye teror orgutudur. surekli silah uretip muthis paralar kazanan sonrada ozgurluk diyen abd ve rusya teror orgutudur dunyanin canina okuyan d\'ingiltere zaten teror orgutudur...
bu bakış açısı ile bakıldığında aileler de terör örgütüdür. Anne ve babalarımız ise terör örgütü ele başı.. git babana söyle bunları sonra bak bakim neler oluyor :)
devlet senin götünde bomba patlatmaz mesela senden alınnan vergilerle bence çok fazla alıyolar orası ayrı senin güvenliğini temel ihtiyaçlarını sağlar burdan lta kardeşime sesleniyorum kanka sen ben öyle kalıplı adamlar değiliz eğer o devlet ortadan kalkarsa seni beni sikerler lan nasıl hayatta kalıcaz sanıyosun devlet yasalar düzen gereklidir en başta bizim için
İşid, pkk ve digerleri dış devletlerinin besledigi ve daha sonrada kullanıp atılcak olan örgütlerdir.Ama devlet kendi varlığını kendi bekasını korumak için savaşır başkaları için degil.
Eğer kastedilen israil ve benzerleri ise doğru bir tespittir. Haa eğer içinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti\'ni de katarsanız ben buna sadece \"hassiktir lan ordan! \"derim.
Devlet bir makinedir, kimin kullandığına bakmak gerek.

Devletin görevi nedir ?
Hukuk ne kadar işliyor?
Bireyler ve toplum ne kadar hak elde ediyor?

Bu sorular sadece ısınma turu..
İsrailde halk şunu diyor, Türkiye katil, İsrail değil.

Devlet sadece senin paranı emeğini cebine alma peşinde aç gözünü.
Eğitimden sağlığa, girişimcilikten tarıma, sanayiden hizmete hep aynı terane.
Bu ülkede yasayan her birey eşit haklara ve fiil ehliyetine sahiptir. Ama domuzlar daha eşittir. Tüm sorun bu.

Bundan 30 sene önce ağalar vardı kimse onlara ses edemiyordu. Sorgula şimdi, bugün de aynısı var ve o gücü kaybetmek istemiyor birileri...
olamaz mı ?
Bal gibi de olur.

Türkiyede terör biterse askeriye ne yapar gibi ilkel bir görüş var. Silahlara veda diyemeyen bir dünyada herkes kukla gibi üstüne düşeni yapıyor.