pratikte doğru, teoride yanlış olan hipotez. dinin ve toplumun felsefi derinliğine inersek bunu pratikte de düzeltebiliriz.

(bkz: sosyal bilimlerin öneminin azalması)
öncelikle türkçe sözcükler kullanmaya özen gösterdiğimi her olanakta belirtiyorum.
din değil: yaşam sistemi. her saniyende kendini gösteren bir sistemdir.
müslüman yerine: iyilikçi, barışçı
islam yerine: barış, iyilik.
haram-helal yerine: iyi-kötü (aklederek kişi ve toplum çıkarını gözeterek değerlendirme.. kesin değildir, değişkendir. sana göre kadının parfüm sıkması iyi değildir bana göre iyidir.)

birine danışalım yerine akletmek en büyük özgürlüktür. kısa sürede sonuç almak şartıyla danışma işi kullanılabilir, dinleyip aklederek karara varmak amaçtır... ki toplumda dini algılamak için ciltler dolusu kitaplara-şeyhlere -efendilere danışıp sonuç alamamak gibi sorunlar olduğu için diyorum. Yoksa bana ne. ben kuranı yemiş yutmuş adamım, aklederim durmadan okurum,ilerlerim. yaptığım işten de hiç pişman olmam.

Din neden afyon ? programlaştığı için. duvarlara hapsettiği için. öylesine ki, ülkemin insanlarında gözlemlediğim bir şey bu.
tepkisel koşullanma dediğimiz alışmayı sanki fareymiş gibi kesin sanıyorlar.
ben 2-3 gün poğaça yesem 4. gün adam bana sormadan buyrun diyor. yahu ben insanım akıllı bir canlıyım ??
oturduğum yer var, farklı yere oturunca \"senin yerin orası,yerine geç\"..hutbeler, dinler, haramlar, sevaplar sadece yönetilenler için olunca ortaya çıkan durumdur.

sadece halk 1000 tl alıp malını paylaşıyorsa, zenginler aşırı zenginleşiyorsa ve dinden habersizse yada gözlerini yumuyorsa..
burda afyonlanma hizmeti vardır.
camilerde hep zengin sözcülüğü yapılıyor, neden hiç eleştirilmiyorlar ?
neden yönetenler eleştirilmiyor ?


neden ? sömürenler daha rahat sömürsün diye.

Biz sadece Kuran, \"akıl-bilim-kanıt\" dediğimizde bu ruhban tayfası korkuyor, çünkü kaybedeceği var. meslek kapıları kapanacak.
peki halk neden korkuyor ? İşte akılsızlık budur. afyonlanmak böyledir. Kendi aklıyla düşünmemek, efendisinin aklıyla düşünmek budur.