dune - omü sözlük
frank herbert'ın yarattığı bilim kurgu evreni ve bu evrende geçen ilk eserinin adı. insanoğlu yapay zekayı falan ürettiği fakat yapay zeka daha sonra insanlığa karşı ayaklandığı ve insanların paçayı zar zor kurtardığı için teknolojinin yasaklandığı teokratik ve feodal bir evrende geçer.

işte tam bu nedenle yine daha sonra insanlarca keşfedilen ve kullanan kişiye üstün nitelikler verebilen baharat bu evrenin ekonomik dengesinde mühim bir yer kazanmış ve kullanan kişilere; telepati, insan-bilgisayar olma veya navigatör ( uzay bükme niteliği olan kişiler bunlar) olma gibi nitelikler vererek yeni sınıflar oluşmasına neden olmuştur.


neyse daha uzatmayacağım, ilk iki paragrafı yazmamın nedeni herbert'ın dünya inşaası alanında ders verdiği bir eser bu. orijinal metin için konuşuyorum; herbert çok duru bir ingilizce kullanır. bu açıdan metin pulplara benzer. ama bir pulp'un çok üzerindedir.


c.s. lewis'i alıntılarsak " fantezi için tolkien neyse bilim kurgu için herbert odur"


herbert 6 adet dune kitabı yazmıştır. sonraki kitaplar herbert'ın oğlu tarafından bi başka tipi yanına alarak yazılmıştır, demem o ki ilk aldı kitap babadır gerisi yalandır. yine demem o ki; dune okumadan ölmeyin. okuyun, gelin bana teşkür edin. ciao.