el kalkar yer kalkmaz - omü sözlük
mahallede toprak üzerinde misket oynarken kullanılan ve kuralları belirleyen bir sözdür.

çocukken mahallede misket oynadığında her zaman eve ütülerek dönmüş bir olarak bu konuda bilgi vermek bana ne kadar düşer bilemiyorum ama yine de bir deneyeceğim şansımı.

başlığa adını veren söz değişik şekillerde söylenebilir ve farklı versiyonları atıcı işin kuralları her seferinde yeniden oluştururdu.

el kalkar yer kalkmaz dendiğinde atış yapacak olan oyuncu atış yapacağı elini kaldırıp öyle yapabilir ama vurmayı planladığı misketin yolundaki taşı toprağı temizleyemezdi.

aynı söz el kalkmaz yer de kalkmaz, el kalkar yerde kalkar ve el kalkmaz yer kalkar şeklinde söylendiğinde de bir üst paragrafta anlattığım mantığa göre uygulama değişiklik gösterirdi.

kuralları belirleyen bu sözü söylemek için oldukça hızlı olmak gerekirdi çünkü her an birisi sizden önce davranıp sizi zor durumda bırakacak sözlerden birini söyleyip oyunu kaybedecek bir aksaklığa neden olabilirdi.

misket alemi acımasızdı ve söz ağızdan bir kere çıkardı. misketlerimizden başka kaybedecek hiçbir şeyimiz de yoktu o zamanlar.