ernest hemingway - omü sözlük
kurtuluş savaşı( ve/veya hemen öncesinde) sırasında izmir'de muhabirlik yapmış, gerçekçi ancak çağdaşı amerikan gerçekçilerinin aksine ( upton sinclair, john steinbeck) kalemi felaket kuvvetli olan ve modern amerikan edebiyatını hala şekillendiren, dünya edebiyatında adı dostoyevskilerle, hugolarla, joycelarla anılabilecek nitelikte amerikalı romancı, öykücü, gazeteci, entellektüel. hafif cinsiyetçidir kendisi. ayrıca, çanlar kimin için çalıyorda, cnt'ye karşı ağır bir önyargısı olduğu hissedilir örneğin, ama hem duru dili, hem anlatısını deli akıcı kurabilmesi okuyana hayvan gibi zevk verme potansiyeline sahiptir.
dünya edebiyatında maço tanımına en çok uyan amerikalı romancıdır.
görsel
hemingway büyüktür. edebiyat tanrılarından biridir ama ben bu tanımda onun edebi eserlerinden bahsetmeyi düşünmüyorum. belki değinir geçeriz ama asıl konumuz sadece ve sadece hemingway ve hemingway laneti.

öncelikle hemingway kadın düşmanı değildi ama tam bir maço idi. bütün zamanı erkeksi bulduğu şeylerle uğraşmakla geçerdi. mesela büyük yazar av tutkunuydu; boks yapar, izler ve maçlarda hakemlik yapardı, savaş muhabirliği yapıp kendini silahlarını ortasına atar, boğa güreşlerine bayılırdı.

hayatı boyunca hastalıklardan ve yaranlamalardan kurtulamadı. hemokromatoz ve hipertansiyon onu çok zorlayan fiziksel hastalıklarken bir yandan da manik depresif ve paranoyak olması tuzu biberi olur.

bir de sürekli bir yerlerini kırmak için özel bir çaba gösterir gibi davranmasıyla kırılmadık yeri kalmamıştır. köpekbalığı avında kendini vurması, savaşta vurulması ve kafatasını kırması da cabası.

ernest hemingway 62 yaşında bir av tüfeği ile kendini vurduğunda hem nobel ödülü hem de pulitzer ödülü kazanmış bir yazardı.

hemingway intihar lanetini başlatan kişi değildi. dedesi de bir av tüfeği ile intihar etmişti. daha sonra yazarın babası ve iki kardeşi daha aynı yöntemle intihar eder. ama lanet bitmez ve günümüze kadar devam eder. 1998 yılında da torunu tam yazarın öldüğü gün intihar ederek laneti geleceğe taşır.

yazarın intiharının nedeni depresyon değildir. o ölümü seçmiştir. hayatı boyunca azrail ile bir savaş halinde olan yazar meleğin kazanmasına izin vermeyip kendi işini kendisi görmüştür.