[http://www.imdb.com/title/tt0083907/ the evil dead] 1981 senesi hollywood yapımı klasik bir korku filmidir. sinema sektöründeki korku türü yapıtlar arasında bir mihenk taşıdır. çünkü; kendisinden sonra türevi senaryolarla birçok yeni korku filmi çekilmiştir. the evil dead filminin senaristi ve yönetmeni, örümcek adam serisiyle de ünlenmiş birleşik amerikalı yönetmen samuel raimi (sam raimi) dir. yapıt, çekiminden gösterime girişine dek birçok zorlukla karşılaşmıştır.

bkz: [https://www.youtube.com/watch?v=coGH4OaR9hc the evil dead (1981) trailer] ve [https://www.youtube.com/watch?v=Lju_G-99O60 exploring the evil dead]

filmde, üniversite öğrencisi bir genç grubu, ormanda izbe bir mekâna tatil için giderler. kaldıkları kulübede birileri gelsede bizi çağırsa diye bekleyen şeytanî ruhları uyandırlar ve kendilerini bir vahşetin içerisinde bulurlar. korku filmi klişelerinden birisi olan bu senaryonun ilki işte bu filmdir. evil dead ıı ve evil dead ııı şeklinde devam filmleri de çekilmiştir, ama devam filmleri temel kurguyla çok fazla bağdaşmıyorlar zannedersem.

2013 senesinde [http://www.imdb.com/title/tt1288558/ evil dead] ismiyle bu filmin tekrarı çekilmiş, bu güncel yapıta da türkiye\'de (b:kötü ruh) ismi verilmiştir. klasik yapıtın türkçe ismi ise (b:şeytanın ölüsü) dür.

bkz: [https://www.youtube.com/watch?v=lWG_w5w8ZLs evil dead 2013 trailer] ve [https://www.youtube.com/watch?v=o4Vgf7yPP1o the remaker: the evil dead (1981) vs evil dead (2013)]

ayrıca bakınız: `korku filmi klişeleri`