nam-ı diğer (bkz: kara fatma)

`milli mücadeledeki kadın kahramanlar`ımızdan.
---
Kara Fatma lâkabıyla tanınan Fatma Seher Hanım, 1888 yılında Erzurum\'da doğmuştur. Babasının adı Yusuf Ağa, kocasının adı ise Derviş Bey\'dir. Kocası da asker (Binbaşı) olan Fatma Seher Hanım, Edirne\'de görev yapan eşiyle birlikte Balkan Harbi\'nde yer almıştır. Daha sonra ise kendi ailesinden 10\'a yakın kadını örgütleyerek 1.Dünya Savaşı\'na katılmıştır. Mondros Mütarekesi\'nden sonra ise eşi Derviş Bey\'in vefat haberini almış ve Erzurum\'a dönmüştür.
---
Mustafa kemal ile bir görüşme sırasında paşa ona; adını, silah kullanmayı, ata binmeyi bilip-bilmediğini, savaştan korkup-korkmadığını sormuştur. Kara Fatma\'nın verdiği cevaplar Mustafa Kemal\'i memnun etmiş, \"Kara Fatma, bütün kadınlar keşke senin gibi olsaydı\" demiştir. Bu olaydan sonra Fatma Seher Hanım\'ın adı \"Kara Fatma\" olarak kalmıştır. (Tansel, 2001)
---
mücadelenin en faâl neferlerindendir.
ve evet bir vatan neferine daha sahip çıkamamışız ve yoksulluk içerisinde 1954 şubatında gözlerini hayata yummuştur.

ayrıca çarşaflı kadınları aşağılama adına hamam böceği manâsına gelecek şekilde dile yerleştirmişlerdir bu ismi. bir `vecihi hürkuş` Vakası gibi. okumalı ve bilmeli ve evet söylemlerimize de dikkat etmeliyiz.