1980 öncesinde orta Karadeniz\'de \"küçük Moskova\" denilen ve daha önceki bir başlıkta bahsettiğim türkünün (bkz:halil İbrahim) hikayesinin geçtiği, ordu\'nun sahil ilçesi.
Kadir inanır\'ın memleketidir. sahil kısmı(sahilinde bolca miktarda yengeç mevcuttur) ve bu kısımda bulunan meyhaneleriyle dikkat çeken güzide bir ilçedir. bir cuma günü oradaydım ve cumaya gitmek için yolu sorduğumda tarif edilen yoldan camiiye giderken 10-15 tane meyhane geçtim ve camiye ancak varabildim ve dedim ki: şehir plânlamacası camiiye giden yolun meyhanelerden geçtiğini söyleyerek bizlere bir mesaj veriyor. fatsa\'da bulunduğum vakit sahilden çektiğim fotoğraf (görsel: 3317) ayrıca bu ilçede bir de tershane bulunmaktadır.
sahil şeridi boyunca var olan yosun kokusu ilçe için büyük sıkıntıdır. yine, sahil şeridi boyunca bolca ışıklandırma vardır, geceyi gündüz eder.
70 li yıllarda sol\'un kalesi olarak adlandırılan kardeşin kardeşi sağ sol davası yüzünden katlettigi, birçok akrabamizin evlerinin tarandigi şimdilerde ise küçük sahil kasabası çizgisinde ilerleyen ve nedense Ünye kadar sevmedigim ilçe.
Memleketimdir,yol üzerinden geçerken güzel yerleri olan bir memlekettir,güzeldir emme çok küçüktür be. Kalıncak yer olabilir sahilde sakin bir hayat sürmek istiyorum derseniz
bürokraside adamı olmadığı için ünyenin çok gerisinde kalmış değerli memleketim.
ordu'nun en kalabalık nüfuslu ilçelerinden biri. komşusu ünyeliler ile hiç anlaşamaz derler buranın insanı için.