hemingway laneti - omü sözlük
nesiller süren bir ve birçok benzer intihara neden olan lanettir.

birçok kafa sözlük yazarı yetmiş yılı aşkın süredir devam etmekte olan kennedy lanetine aşinadır. kennedy ailesinin üyeleri bir tanesinin kameralara yakalandığı suikastler ve bir tanesi çok yakın bir geçmişte meydana gelen kazalar sonucu hayatını kaybederken insanların aklına her seferinde aile üzerinde dolaşan laneti getirmiştir.

hemingway laneti de benzer bir aile dramıdır ama daha korkunçtur kennedy lanetinden. lanet hemingway’in dedesi ile başlar, kalıtsal bir sorun olduğunu düşündürecek şekilde de ernest hemingway’in babası ile devam eder.

belki de bu kendini gerçekleştiren kehanetin bir sonraki kurbanıdır büyük yazar. o da kendini bir av tüfeği ile öldürür. denir ki; ernest hemingway intihar etmedi, kendini öldürdü. çünkü hemingway onlarca hastalık ve yaralanmayla ölüme kafa tutmuştur hayatı boyunca. kendini öldürmesinin de isyankar ve felsefi bir yanı vardır.

bir gün bir şey olur ve her şey değişip mahvolur. büyük yazarın ölümü laneti sona erdirmez çünkü kalıtsal intihar kurgusu devam eder. erkek kardeşi, kız kardeşi, oğlu ve torunu da aynı yolu seçerek hayatları ve ölümleri üzerinde söz sahibi olurlar.

çanlar hemingway ailesi için çalmaya devam edecek mi acaba?