hışırtı - omü sözlük
türk dil kurumu sözlüğüne göre ince cisimler hışırdarken çıkan sesin adıdır ve duyulduğunda içinde bulunulan duruma göre çok farklı birbirinden bağımsız anlamlar kazanabilir.

sevgilinizle birlikte bir son bahar günü iki tarafı ağaçlık olan ortası toprak bir yolda yürüyorken artık dallarda tutunacak mecali kalmamış yapraklar hışırdarsa eğer bu hışırtı size oldukça romantik ve huzur verici gelebilir.

yalnız başına aynı yolu yürüyorsanız ve aynı sesi hele de geç bir saatte duyduysanız o hışırtı sizi güzel bir korku filmi atmosferine sokabilir. normal bir yürüyüş esnasında yavaş yavaş hızlanmaya, hızlandıkça korkmaya, korktukça daha da hızlanmaya başlayabilirsiniz.

aynı hışırtı sesi tam önemli bir maç izlemek için televizyonu açtığınızda da karşınıza çıkabilir, araba kullandığınız sırada radyoda en sevdiğiniz şarkı başlamışken tünele girerseniz de hışırtı karşınıza çıkabilir.

hışırtı sizi korkuya ya da romantizmin doruklarına taşıyabilecek çok güçlü ama alçak bir sesi anlatan yansıma bir sözcüktür.

yani hışırtının anlamı yanınızda olan kişiye ya da içinde bulunduğunuz duruma göre değişir çünkü hışırtı yansıma bir sözcüktür.