Bizlere 4 hak mezhebin olduğu anlatılan, kime göre neye göre hak olduğunu sorgulayamadığımız, sorguladığımızda dinden çıkmakla korkutulduğumuz müesseselerdir. Efendim, dinine ve kendisine iman ettiğimiz peygamberden yüzyıllar sonra bazı hocalar çıkıyor ve bunlar mezheplerin öncüleri oluyorlar. Şöyle bir olay anlatayım da, kafamdaki soru işaretlerine bir cevap arayayım; imam Şafii, imamı azam\'ın müridleri için ölüm fetvası vermiştir. Bu iki mezhebe hak derken, bu ölüm fetvaları neden? Bir de; abdest bozan sebepler arasında bile bu kadar çok ihtilaf varken, kime göre neye göre haktır bu mezhepler? Kırılmanın yaşandığı yer, hadis yorumlarından kaynaklanıyor zannımca. Gerçekliğine güvenemeyeceğimiz bir sürü hadis varken, yapılabilecek tek şey, bir müslüman olarak sadece kuran\'ın izinden gitmektir. Mezhepler umrumda değil. Peygamber karpuz yemedi, o halde bize de bu haramdır diyen bir mezhep hocasının izinden gitmektense, akledin diyen kuran\'ın izinden giderim.
başlığı Türkçeleştirip anlayacağımız hale getirirsek: \"barışa dayalı yaşantının bölükleri\" Barışı bulup bölük börçük olmak ayrı bir mallık işte. ama amaç devletse- çıkarlarsa insanlar her türlü çirkefliği rezilliği yapar.
Allah barış dinini emreder. İslam barış demektir. Bunun ötesi şirktir zaten.

sunnilik dediğimiz şirk dini fıtrata uymayan uygulamalar ve teferruatlar barındırır.
Allah bakara suresinde teferruata takılan israiloğullarını örnek verir.. işte onlar gibiler.
tek sıkıntıları kendini islam sanması.. ahahha
Allah tekse tek ses olmalıdır mübarekler.. bu mezhepler birbirine hiç uymuyor bi yamukluk var yani görün.

oysa akledip sade yaşamak Allah\'ın emrettiğidir. Kuran\'da fıtrattan ötesi yoktur çünkü.
saf sade yaşamak sofu olmak değil normal olmak, tasavvuf ehli evren\'den atoma kadar her şeye tanrı der. kuran\'ın anlamını çarpıtmayı çok sever. İslamla zerre alakası yok.

Zaten dünyadaki tüm dinler özünde iyi niyetle müjdelenmiştir sonra yöneticilerin kullandığı bir araç olmuşlardır.
yöneticiler firavun olunca kendine kanki bulmak zorundalar..
zenginler.

ee kendilerine bir güç edinmeleri lazım ? ordu
peki halkı uyutmak için de bir şeyler gerek.. din adamları- medya patronları.
tepki almamak için manevi rahatlama sistemleri gerek: şehitlik-gazilik

Allah ile firavun arasında bir seçim yapmak gerek.. Ben Allah\'ı seçiyorum.

La ilahe illa Allah.
Olmaması gereken fakat ne hikmetse ortalıkta bolca bulunan, hepsi bir diğerini İslam birliği içinde gösterse de özünde birbirlerinin kellelerini uçurmaktan zevk alan, üyeleri tarafından bir diğer mezhebi İslamlılık içinde olmamakla suçlayan, geneli itibariyle millet yahut bölgesel olarak ortaya çıkmış yorumlama kollarıdır.

Büyük alimler (kime göreyse artık), bir mezhebin takipçisinin o mezhebin kurallarına göre yaşamasını söylermiş. Yani bir olayda Şafi gibi, diğer olayda Maliki gibi davranamazmışsınız. Bunu söyleyenler de hangi deve sürüsünün çobanıysa artık. Neyse.

Ortadoğu\'nun altını üstüne getirenler bu koyu mezhep taraftarlarıdır. Hepsi müslümandır. Hepsi Allah\'a inanır. Hepsi namaz kılar. Gel gör ki, Selefi müslümanlar Şii camilerini havaya uçurmaktan, Şii müslümanlar da Selefileri kurşuna dizmekten büyük haz duyar.

Bazı mezhepler Amerikan sermayesiyle desteklenirken, bazı mezhepler de Rus sermayesiyle büyürler. Hepsinin üyeleri ve takipçileri birbirinden akıllı, birbirinden daha büyük alimdir tabi. Yersen.

İtikada girmiyorum. Eş\'ari\'ler birbirini doğramaya devam ediyor Güney\'de. Kuzey\'deki Maturidi\'lerin de birbirini kesmeye başlaması yakındır.

Edit: Mezhebini s.ktimin biri seri eksilemiş. Zoruna gitmiş olacak herhal gerçekler. Tarikatlara bölünmeyi de savunuyordur kesin bu. Sizin şeyh uçuyor mu hacı?
onune gelen kuantum fizigi hakkinda fikir beyan etmiyorken kafasina esen herkesin din hakkinda fikir yurutmesi nasil bir seydir ?
olay basit inanirsin ya da inanmazsin. bu kadar...
(bkz: madem doğru bir bu kadar mezhebe ne gerek var)

Katılırsınız, katılmazsınız düşüncelerimi şurada belirtmiştim.