ıslık çalmak - omü sözlük
farklı amaçlar için dudakları büzerek ya da kimi parmakları dil üzerine getirip soluğu şiddetli biçimde vererek çıkarılan ince ve keskin sestir.*

yerli yersiz çalınan ıslık çalan kişinin niyetine göre olumlu ya da olumsuz bir anlam içerebilir.

özellikle orta karadeniz bölgesinde fındık bahçeleri arasında iletişimi sağlamak için kullanılan ıslık bu bölgede bir dil haline bile gelmiştir.

dışarıda karşılaştığınız birine seslenmek yerine ıslık çalmak, kalkmakta olan toplu taşıma aracını durdurmak gibi amaçlarla da kullanılır yine aynı bölgede. tuhaf bir anıdır ki bir gün ankara’da bir minibüsün arkasından ıslık çalıp durdurduğumda şoför bana ordulu musun diye sormuştu.

bunun dışında keyifli anlarda ıslıkla bir melodi çalarak keyfinizi ses dalgaları aracılığıyla çevrenize yapabilirsiniz. ancak benimki gibi bir anneniz varsa bunu akşam ezanından sonra yapmamanız sağlığının z açısından önemlidir. zira gece ıslık çalmak üç harflilerin sizi çalmasına neden olabilecek kadar tehlikelidir.

yukarıda bahsettiğimiz ıslık çalma eylemi jungle kökenli kıroların güzel bir kız gördüklerinde beğeni ifadesi olarak kullandıkları bir eylemdir de aynı zamanda. içlerindeki vahşi güdüyü durduramayan bu oluşumlar biriken enerjiyi hava yoluyla dışarı atmaya çalışırken ıslık sesi çıkarırlar.

ıslık çalmak maharet gerektiren bir eylemdir. ellerinizden yardım alarak ya da sadece allah vergisi bir yetenekle dil ve dudaklarınızı kullanarak ıslık çalabilirsiniz.

dönerseniz ıslık çalın.