uzun bir süre ülkenin başbakanlığını yapmış,bugün ölümünün 42.yıldönümü olan devlet adamı.her ne kadar diktatörvari politikaları olsada ülkeyi 2. dünya savaşına sokmayarak saygıyı haketmiştir
lozan görüşmelerinde temsilcimiz olarak bulunmuş, kararlarımızı netlikle ve taviz vermeden savunmuş ve görüşme sırasında orada bulunan bir sırp elçi (ismini hatırlayamadım şimdi) kendisinin kararlılığı karşısında şunları söylemiştir:

\"o gün sanki karşımızda ıı. abdülhamid vardı, sanki o savunuyordu türkleri.\"
\"İsmet İnönü küçük işleri büyük başarı şeklinde törenlerle kutlamak âdetini bu memlekete sokan adamdır.\"

Hüseyin Nihal Atsız
Alparslan Türkeş\'ten sonra Devlet bahçeli, nasıl yanlış bir tercihse, Atatürk\'ten sonrada ismet inönü o denli yanlış bir tercihtir.
adnan menderesin politikaları hoşuma gitmez ama benden artı puan alacağı uygulaması: Türk Parasının üstünde dönemin cumhurbaşkanının resmi değil Mustafa Kemal Atatürk\'ün resmi olacaktır.
biliyorsunuz inönünün götü kalkmış paraya kendi resmini bastırmıştı, şu an inönüyü destekleyen chplilerin, tayyipin kendi isminin harflerinden oluşan TL simgesine itiraz etmeye hakkı yoktur
türkiye cumhuriyetinin ilk dış işleri bakanı ve ikinci cumhurbaşkanı. sovyet rusyası ile olan yakın ilişkileri ile bilinirdi. köy enstitüleri kurulumunda da aktif görev almıştır.
Cumhuriyet\'in ilk yıllarında Türkçü iken, 2.Dünya Savaşı sırasında Türkçülüğün karşısında durmuştur. Dönemin gözüyle bakıldığında Sovyet yanlısı olduğu, (özellikle Sovyetlerin savaşta üstünlük sağladığı -1942 sonrası- ve Türkiye\'de ırkçılık seslerinin yükseldiği dönem) söylenebilir.

Aşağıda daha 2 gün önce Radikal gazetesi sitesinde okuduğum bir makaleden aldığım ekran görüntüsünden ne demek isteğimi anlayacaksınız.

İsmet İnönü, 2.Dünya Savaşı\'nı Rusların kazanmaya başlaması üzerine Sovyet yanlısı olmuştur/görünmüştür. Cumhuriyetin ilk yıllarında kendisi de şahsım gibi ırkçıdır.

(görsel: 1494)
İğrenç bir espriye malzeme olmuş zati muhteremdir kendileri...
\"\"İsmet`İn önü Kaymakamı Görünce Ayağa kalktı..\"\"