kader - omü sözlük
Madem hayat çizgimiz önceden çizilmiş, neden çabalıyoruz diye sorduran kavramdır.Oysa öyle değildir.kader gayrete aşıktır.kader körü körüne inanmak değildir.aksine hep umut etmek, çalışmak, çabalamak olmazsa vardır bir hayır diyebilmektir.kader,günün sonunda ne kadar üzgün olsan da \"allah var gam yok\" dedirten anlamlı kelimedir.
Izdırari ve ihtiyari kader olmak üzere ikiye ayrılır. Izdırari kader elimizde olmayan sorumlu tutulmayacağımız şeylerdir. Ailemiz doğduğumuz yer vs. Ihtiyari kader irademize bağlı olandır. Seçimlerimizden 0 sorumluyuzdur. Sonra yok efendim kitap yüzü açmadan büte kalınca kaderim buymuş, manitello şerefsizlik yapıp üzülünce yok kaderimde varmış filan. Yemez yani
Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır

(bkz: sezai karakoç)
(bkz: recep tayyip erdoğan )
kader kesin neden sonuçları olandır. Tanrı'nın bilmesi alim olmasından dolayı.
eylem oluş gerçekleşir yani kader yazılandır. biz de /mış-dı/ ile biliriz.
coğrafya bir kaderdir,
anne bana da öyle.
kan grubumuz
parmak izimiz
vs vs.
determinizme dayalı olan her şey yani


gelecekle ilgili olanı bilemeyiz. nedenselci (determinist) çabalarla edindiğimiz ise zaten bilimseldir. o da hatadan ayıklanmış sonucu verir. (hata karışmayacağı nerden biliyoruz)

sinopta lastiği patlayan bir arabanın geç yola çıkması samsunda kaldırımdan öbür kaldırıma geçen birinin yaşamaya devam etmesi demek..

sürtünmenin 0 olduğu bir ortamda kusursuz vuruşla bilardo topuna vursak bunu hesaplasak sonraki vuruşlarda sadece kağıt üzerinde sonuçları yazabiliriz. ancak bu küçücük ve basit hesaplama bile yıllarca sürecek bir hesaplamadır. Tanrı baştan sona en karmaşık denklemleri tüm olasılıklarıyla biliyor.

insan için sürtünme 0 değil, çünkü us (akıl) vermiş Tanrı. burada bizim saymacamız sadece var olana(maddeye) kalıyor. Ve böylece Tanrının bilgisinin önünde secde ediyoruz.


özet: kader geçmiş zamandır, melekler tarafından eylemden sonra yazılandır.
Daha önemlisi: insan için emeğinden başkası yoktur. hem bu sonu olan dünyada hem sonsuz dünyada.

esenlikler.