kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü - omü sözlük
(bkz: International Day for the Elimination of Violence against Women)
1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür.
1960 yılında dominik cumhuriyetinde yaşanan bir olay nedeniyle 25 kasım günü seçilmiş.
25 kasım .ülkemizde böyle bir günün var olduğunun bilinmemesi garip değildir..Kadına karşı şiddette dünya listelerinin en başlarındayız malesef ve bu iktidarla daha da orda duracaz gibi
Belki birçoğunuz şiddetle kızacaksanız ama ben böylesi farkındalık yaratan günlere şiddetle karşıyım. Özellikle mesele kadınlar ise daha çok karşıyım. Şöylesi günlerin varlığı bile, günün öznesi olan grupların/kişilerin/nesnelerin/bireylerin aslında acizdir vurgusu yapılmasından başka bir şey değil. Kadın ve şiddet meselesine inecek olursak; maalesef üzülerek söylüyorum ki, bu şiddet, dünya varoldukça sürekli bizimle birlikte varolacaktır. Çünkü dünyaya ne mutlak iyilik ne de mutlak kötülük egemen olacaktır. Siz iyi insanlardan olmaya gayret edin. Her ne olursa olsun, şiddetten uzak durun. Şiddet konusu üzerine daha çok okuma yapmak isteyenler için (daha çok toplumsal şiddet) (bkz: mahatma gandhi)