kamil koç - omü sözlük
Gideceğin güzergaha göre otobüs kalitesinin, muavin kalitesinin arttığı otobüs firmasıdır. Karadenizden ege ve Marmara seferleri kaliteli olan otobüs firmasıdır
İç Anadolu da yeni yeni seferleri başlayan,diğer firmalara göre hizmetinin daha iyi ama şoförlerinin oldukça acemi olduğu bir firmadır..
Kâmil Koç (d. 1901, Pazarcık, Bilecik, Osmanlı Devleti – ö. 1975, Türkiye), Kâmil Koç Otobüsleri\'nin kurucusu olan Türk iş adamıdır.

Kamil Koç, 1901 yılında Bilecik\'in Pazarcık ilçesinde doğdu. İnönü ve Sakarya Meydan Muharebeleri yıllarında babasını kaybedince, Rüştiye ikinci sınıfı terk edip çalışma hayatına atıldı. Askere gidinceye kadar, kardeşleriyle birlikte çiftçilik yaptı. 1922 -1924 yılları arasında askerlik görevini, Bilecik Kumandanlığı santralinde yaptı.

Kamil Koç, 1926 yılında bir Fiat araba alarak, Bursa - Bilecik / Karaköy arasında şehirlerarası yolcu taşımacılığı işine başladı. 1943-1951 yılları arasında Ereğli Kömür İşletmeleri\'ne Zonguldak ve Devrek dolaylarından maden direği, İzmit Kağıt Fabrikası’na da Bartın\'dan tomruk sevkiyatı yaptı. Bir dönem sabun ve tütün alım satımıyla ilgilendiyse de, esas olarak şehirlerarası yolcu taşımacılığını geliştirdi.

Kamil Koç, 1975 yılında vefat etti.
[ link https://tr.wikipedia.org/wiki/Kmil_Ko]