kampüslerin neden dağın başında olduğu sorunu - omü sözlük
Bazı şehirlerde öğrencileri şehir halkından soyutlamak için bu uygulamanın yapıldığını biliyorum. Hatta üniversite açılmasın diye imza toplayan bile var :) Kendilerince şehiri yobazlaşmaktan koruyorlar. ne bilsinler abisi işte onlarda öyle.
fikir şöyledir. üniversiteler kurulurken, \'\'şehir ne tarafa doğru genişlese iyi olur?\'\' fikri ortaya atılır ve üniversite oraya kurulur. tabi bu kural apartman üniversitelerini kapsamaz.
şehrin genişleme yönüne göre gelecektede hizmet verebilmesi için şehrin en ucra köşelerine yapılırlar. Üniversite-Cezaevi-Hastane-Kışla gibi yapılar. şimdiki Samsun Göğüs Hastalıkları hastanesi eski Devlet Hastanesi(şimdi Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi) eskiden Tıp Fakültesi imiş(anlatanlar: Mısır Tarlalarından geçerek gidiyorduk, kuş uçmaz kervan geçmez yerlerdi yani gerçekten köy yerleriydi (bkz: Samsun Kadıköy, İlyasköy ) ve konum itibariyle dikkat ederseniz Cumhriyet meydanına göre dağın başı sayılır. ilerleyen yıllarda Atakentinde bir İlkadım gibi olacağını düşünürseniz aslında çok doğru bir karardır.
bu bi \'sorunsal\' değil gerekliliktir. o kadar kampüsü apartmanların çatı katına mı yapacaklardı mk