6 haziran 1995 tarihinde çıkarılan bir yasayla, karabük şehri merkez olmak üzere, eskiden kendisi gibi `zonguldak`\'a bağlı bulunan `safranbolu`, `yenice` ve `eflani` ilçeleri ile `çankırı`\'ya bağlı bulunan `ovacık` ve `eskipazar` ilçelerini içine alarak kurulmuş olan türkiye\'nin 78. ilidir. cumhuriyet tarihi boyunca, `zonguldak`\'taki ve `kastamonu`\'nun `küre` ilçesindeki kömür yataklarına yakın olması açısından demir-çelik sanayiinin önemli merkezlerinden biri olarak gelişen karabük şehri, cumhuriyet dönemi öncesinde ise safranbolu\'nun beldelerinden biri olarak varolmuştur. orman varlığı açısından türkiye\'nin en zengin ilidir, ama demir-çelik fabrikaları nedeniyle il merkezinin boğucu bir havası vardır. (bkz: karabük demir çelik işletmeleri)

unesco\'nun dünya kültür mirasları arasında yer alan ve birbirinden güzel yöresel eski ahşap evleri bünyesinde barındıran `safranbolu`, ilin en ilgi çekici yeridir. safranbolu\'daki kadar yaygın, derli-toplu ve ünlü olmamakla birlikte, yöresel eski ahşap evler özellikle kastamonu şehri olmak üzere batı karadeniz\'in genelinde de görülür. (bkz: safranbolu evleri)
haftasonu günübirlik gidip geldiğim, baba tarafından ata yurdum olan şehir. merkez ilçe ile safranbolu neredeyse yanyana konumda yer alır. umarım safranbolu'yu zaman olursa daha etraflıca gezmek için vaktim olur çünkü muhteşem bir yer. (*)