kelebek hastalığı - omü sözlük
kelebek hastaliği (lupus hastalığı) bağışıklık sisteminin bozulmasıyla meydana elen bir hastalıktır. bu hastalığın temel nedenleri arasında kesin bir bilgiye henüz ulaşılamamıştır. lupus hastalığı erken tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanır. lupus hastalığının öldürücü bir yönü vardır,kalpte,böbrekte oluşturduğu iltihaplar tedavi konusunda geç kalınırsa ölüme neden olabilir.
kelebek hastalığı en büyük hasarı böbreklere vermektedir.

kelebek hastaliği (lupus) belirtileri:

en büyük belirtileri arasında eklem ağrıları, deride döküntü ve yüksek ateş yer almaktadır. saç dökülmeleri ve saç diplerinde oluşan pulcuklar lupus hastalığının diğer belirtileridir.
bazı hastalarda da yüz bölgesinde burun çevresinden yanaklara oluşan kızarığın kelebek görünümü alması şeklinde vücut belirti göstermektedir.


lupus hastaliği (kelebek hastaliği) tedavisi nedir?

hafif yaşanan lupus’ta kısa süreli ilaç tedavisi ya da derinin güneş’ten korunması yeterli olacaktır. dinlenme,güneş ışınlarından bir süre uzak kalma ve özellikle tuzlu beslenme lupus hastaları için en uygun tedavi yöntemidir. bu hastalığı ağır bir şekilde geçiren hastalar için ise kortizon tedavisi şarttır.
bu hastalıkta düzenli doktor kontrolü şarttır.