kelimeler şehri - omü sözlük
bir alberto manguel kitabıdır.

kelimeler her şeyin özüdür aslında. insan tam olarak insan olmaya konuşmaya başladığı anda adım attı. kelimelerin gücü insanı diğer canlılardan ayırdı ve bir anlamda üstün kıldı. üstün ırk haline gelen insan bu gücü kötü yönde kullanmaya başlasa da bazı insanlar yine kelimleri kullanarak dünyayı korumak için uğraştı durdu. hala da aynen devam etmekte hikaye.

kutsal kitaplar önce söz vardı derken, oku derken aslında hep kelimelerin gücüne işaret eder. sözcükler kutsala ulaşmanın aracısıdır. hatta belki de kutsalın ta kendisidir. içimizde biriken her kelime bizi yavaş yavaş melekler katına çıkaracaktır. evet, uzun bir zaman alacak bu ama denemeye değer.

kelimeler sadece bir iyilik aracı değildir. bazen de kötülük için kullanılırlar ama özünde iyidir kelimeler. babil kulesi inşa edilirken tanrılar herkesin dilini değiştirip kulenin yapımını engellediğinde anlamalıydık aslında sözcüklerin muktedirleri ne kadar korkutabileceğini.

kelimeler birçok anlama gelir ve çok da güçlüdürler. onlardan bir şehir inşa eden kişi ebedi okur manguel ise o şehir insanlığın son sığınağı olabilir. ama kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.