kemal sunal - omü sözlük
Onurlu gülen adam doğallığından hiç bir zaman ödün vermeyen türk sinemasının en iyi komedyeni

(bkz:keşke be kemal abi )
onunla aynı liseden mezun olduğum için gururlandığım birkaç insandan biri. keşke biraz daha erken doğsaydım da tanımış olsaydım dediğim güzel şahsiyet. her haliyle bizi güldürürdü. iki sene önceye kadar o kadar alışmıştım ki her yıl onu anmaya... evimizde her gün onun sesini gülüşünü duyabilirsiniz mesela, her gün farklı bir filmi izlenir mutlaka ve bin kere de izlemiş olsak her gün ev ahalisinden biri açar ve bi kere daha izler, güler, düşünür, anar.
Yüreği egolarından kat kat büyük olan, bu halkın her tabakasından insana kendini sevdirten biricik sanatçımızdır. Ruhu şad olsun
propaganda filminde yaptığı rol ile ne ağlattın be kemal abi dedirten ayrıca küfürsüz güldürme eylemini yapan yegane insandı.
türkiye\'nin yetiştirdiği ender sanatçılardan biridir.oynadığı filmlerin üzerinden yıllar geçse bile defalarca izlenir ve bazı replikleri ezbere bilinir.genç yaşta hayatını kaybetmesi bizler için büyük kayıptı mekanı cennet olsun.

edit : kendisinin yüksek lisans tezinden alıntılar : http://onedio.com/haber/kemal-sunal-in-yuksek-lisans-tezinden-alintilarla-inek-saban-degil-anarsist-saban-622175
Ertem eğilmez tarafından keşfedilmiş, ardından 1972 yılında tatlı dillim adlı filmde Tarık akan\'ın arkadaşını canlandırmış, ufak ama değerli bir rolde oynamıştır.sonrasında da önü açılmış, hep güldürmüş, hep rolünün hakkını vermiştir.
ruhun şad olsun gülen ve güldüren adam.