Antoine de Saint-Exupery isimli fransiz yazarin en ünlü kitabı. İlk kez 1943 de basılmış, günümüze kadar sadece Türkiyede 15 ayri cevirisi yayımlanmış. Dünyanın en çok okunan kitaplarindan biridir.
\"Küçük adamım,\" dedim. \"Korkuyorsun sen...\"
Korktuğu kesindi. Ama hafifçe güldü.
\"Bu akşam daha çok korkacağım...\"

Buz gibi hissettim kendimi yine, onarılmayacak, geri getirilemeyecek bir şeylerin sezgisiyle. Onun gülüşünü bir daha hiç duymayacak olmayı kaldıramayacağımı biliyordum. Benim için çölün ortasında bir tatlı su kaynağıydı o.

\"Küçük adam,\" dedim. \"Gülüşünü duymak istiyorum yine.\"
Ama o, \"Bu gece, tam bir yıl olacak,\" dedi. \"Yıldızım, bir yıl önce Dünya\'ya indiğim yerde tam tepemde olacak bu gece...\"

\"Küçük adam,\" dedim. \"Ne olur bunun yalnızca kötü bir düş olduğunu söyle bana; şu yılanla konuşmanın, buluşma yerinin ve yıldızın filan...\"
Ama yakarışıma kulak asmadı. Onun yerine,

(i: \"Asıl önemli olan, gözle görülmeyendir...\") dedi.

\"Evet, biliyorum...\"

(i: \"Çiçekle olduğu gibi tıpkı. Bir yıldızda yaşayan bir çiçeği seviyorsanız, geceleyin yıldızlara bakmak hoştur. Bütün yıldızlar çiçek açmış gibidir...\")

\"Evet, biliyorum...\"

\"Su için de öyle. Çıkrık ve ip sayesinde vermiş olduğun su müzik gibi geldi bana. Hatırlıyor musun, ne hoştu.\"

\"Evet, biliyorum...\"

(i: \"Ve geceleri gökyüzüne bakarsın. Her şeyin çok küçük olduğu gezegenimin yerini gösteremem sana. Belki böylesi daha iyi. Yıldızım senin için herhangi bir yıldız olsun. Böylece gökyüzündeki bütün yıldızlara bakmayı seveceksin... Hepsi senin dostların olacak. Hem sana bir armağan vereceğim...\")

Sonra yine güldü.

\"Küçük prens, sevgili küçük prens, bu gülüşünü çok seviyorum!\"
(i: \"İşte bu benim armağanım. Yalnızca bu suyu içtiğimiz zamanki gibi olacak.\")

\"Ne söylemek istiyorsun?\"

\"Yıldızlar bütün insanların,\" diye yanıtladı. \"Ama her insan için aynı değiller. Yolcular için, yıldızlar yol gösterici. Ötekiler için yalnızca gökyüzündeki pırıltılar. Bilim adamları için hepsi birer problem. İşadamı için zenginlik. Ama bütün yıldızlar sessiz. (i: Sen... Yalnızca sen yıldızlara herkesten farklı sahip olacaksın)...\"

\"Ne söylemek istiyorsun?\"

(i: \"Yıldızlardan birinde ben yaşıyor olacağım. Ben gülüyor olacağım bir tanesinde. Ve geceleyin gökyüzüne baktığında bütün yıldızlar gülüyor gibi olacak... Yalnızca senin gülen yıldızların olacak!\")

Sonra yine güldü.

(i: \"Ve üzüntün hafiflediğinde -zaman bütün acıları hafifletir- beni tanımış olmak hep seni mutlu edecek, dostum olarak kalacaksın. Benimle gülmek isteyeceksin. Bunun için de arada bir pencereni açacaksın... Dostların gökyüzüne bakıp bakıp güldüğünü görünce çok şaşıracaklar! Onlara \'Yıldızlar hep güldürür beni!\' diyeceksin. Deli olduğunu düşünecekler. Sana nasıl bir oyun oynadığımı görüyorsun...\")

Sonra yine güldü.

\"Sanki sana yıldızlar yerine gülmesini bilen bir sürü küçük çan vermişim gibi olacak...\"

Ve yine güldü...