r.e.m. indie müzik grubunun 1991 çıkışlı out of time albümünden bir parça.

--- `spoiler` ---

aslında kurgusu, ışık - kamera efektleri ve sözleri ile tam bir baş yapıt.
klibin ilk sahnelerinde oradan oraya koşuşturan, saman balyası taşıyan insanlar hayatın o dengesiz çalkantılarını, düşen süt sürahisi ise solistin artık çocukluktan çıkarak büyüdüğünü; sözlerdeki "it's bigger" ifadeleri artık solist için hayatın ağır bir yük olmaya başladığını betimlemektedir. barok resimlerinden hatırlayacağımız üzere arka planda uçuşan kırmızı pelerinler, solistin artık pes etmesi ve "inancını kaybetmesi"nden ne kadar rahatsızlık duyduğunu belirtecek şekilde hareketli, yerinde duramaz bir tavırdadır.

yine aynı şekilde ışık(u: rönesans ile gelen reform hareketleri)tan yüz çeviren kutsal kabul edilmiş figürler değerlerini kaybetmiş; araştıran ve şüpheci orta çağ- rönesans insanının gökten düşen meleğe(u: barok ressamı caravaggio'nun the incredulity of saint thomas tablosundan bir gönderme olarak kabul edebiliriz) alaycı tavırları ile kutsal olan yıkılmıştır.

--- `spoiler` ---
`r.e.m`\'in bir döneme damgasını vuran güzel şarkısı.

bkz: [https://www.youtube.com/watch?v=xwtdhWltSIg - r.e.m - losing my religion]

en az orjinali kadar güzel olan bir cover (u: en az orijinali kadar güzel olan cover\'lar) için
bkz: [https://www.youtube.com/watch?v=pmhqMajav8Y boyce avenue - losing my religion (acoustic cover)]

güzel de bir remix için bkz: [https://www.youtube.com/watch?v=wJZsLTP-K34 r.e.m - losing my religion (lutzu istrate remix)]
şarkıyı dinlerken, bir bardak beyaz şarabı tavsiye ettiğim. ender alt yapı kalitesine sahip eserlerden biri.