masumiyet müzesi - omü sözlük
orhan pamuk tarafından yazılmış (2008) romandır. fakat tarihsel anlamda daha da eskilere dayanmaktadır. ayni isimde hem bir kitap, hem bir müze hem de bir belgesel vardir.

bu romanda bir kadına olan aşkı ve ona ulaşamamanın verdiği üzüntüyle ona dair, onun ve kendisinin arasında geçen ve toplayabilir ne varsa biriktiren bir adamın hikayesi anlatmaktadır.
daha sonrasında bu esyalari sergileme yoluna gidecek ve masumiyet muzesini oluşturacaktır.
bu romanı bu kadar etkileyici yapan şey ise Orhan Pamuk\'un Roman yazarken ki ince işçiliğidir. Çünkü bakıldığı zaman orhan pamuk (kendisini siyasi yönden sevmeyen arkadaşlar olabilir saygı duyarım) roman yazarken edebi anlamda çok çalışkan ince eleyip sık dokuyan ve her ayrıntıya dikkat eden birisidir.
Masumiyet Müzesi İstanbulda, cukurcuma (beyoglu) dadir. yeri itibariyle tophane ve Galatasaray Lisesinin ortasında yer almaktadır. muze konum itibariyle muhteşem bir yerdedir, ulasimi kolaydir zaten bakıldığı zaman küçücük bir sokağın içinde yer alan iki katli, küçük bir binadır.
orjinal roman alırsanız, Romanın son sayfasında müzeye giriş bileti de bulunmaktadır. Ayrica müze için bilet almanız gerekmeyecektir.