nuri bilge ceylan\'ın taşra üçlemesi\'nde yaşadığı çevreden kaçıp uzaklara gitme derdindeki yalnız, uyumsuz karakterleri canlandıran oyuncu. ilk filmlerinde ailesiyle çalışmayı tercih eden nbc\'nın yeğenidir. buruk bakışları ve kırılgan tavırlarıyla, 90\'lar ortasında yükselişe geçen bağımsız sinemanın taşrada sıkılan erkeklerinin prototiplerinden biri olmuştur. kasabanın lunaparkında elinde sigarasıyla dolanırken sahip olduklarıyla yetinmek istemeyen ama ne aradığını da tam olarak bilmeyen bir hali vardır.

--- `spoiler` ---

uzak (2002) filmindeki yusuf karakteriyle şehre kapağı atan fakat dost ve iş bulma gayesine bir türlü erişemediğinden buruk bir ruh haline bürünür. akrabası olan mahmut\'un evinde kalmaktadır ve en sonunda buradan ayrılmaya karar verir. evin balkonundan boğaz\'dan geçen gemilere yönelen ümitsiz bakışı, nereye gittini bilemeyeceğimiz toprak\'ı perdede son görüşümüz olur.

--- `spoiler` ---

uzak (2002) filmindeki performansıyla altın portakal\'da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almıştır. cannes\'da da en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır lakin 2 aralık 2002 tarihinde ankara film festivali\'nden dönerken çanakkale\'nin çan ilçesinde geçirdiği trafik kazasında 22 yaşında hayatını kaybetmiştir. dolayısıyla cannes\'daki ödülü ölümünden sonra verilmiştir. bu iki ödülü aldığı film onun için de farklı bir yere sahiptir ve onu da şu cümlesinden anlayabiliriz: \"en çok uzak\'ı severim. bunun sebebi ise çekimlerde çok üşümem olabilir.\"

genç yaşta kaybettiğimiz bu önemli yeteneği oynadığı üç filmle hatırlamaya devam edeceğiz. yaşasaydı yapacak çok şeyi vardı. mekanı cennet olsun.