metin oktay - omü sözlük
Metin Oktay, “Taçsız Kral” lakaplı, efsanevi Galatasaraylı futbolcu.

2 Şubat 1936\'da, İzmir\'de doğan Metin Oktay, futbola, 15 yaşında, Damlacıkspor’da başladı. 1954 yılında Yün Mensucat takımında oynarken, dikkatleri üstüne çeken Oktay, genç milli takıma çağırıldı.
İlk milli maçına, 11 Nisan 1954\'de, Belçika karşısında çıkan Oktay, bu maçta 2 gol attı.

Daha sonra, İzmirspor\'a transfer olan Oktay, aynı sezon 17 gole imza atarak, İzmir Profesyonel Ligi\'nde gol krallığını ilan etti. Böylece Metin Oktay\'ın gol krallığı dönemi başlamış oldu.

1955 yılında, Gündüz Kılıç, Oktay\'ı, 5 yıllık sözleşme karşılığında, Chevrolet marka bir otomobil vererek, Galatasaray’a transfer etti.

28 Ağustos 1955’de, ilk kez Galatasaray formasıyla sahaya çıktığında, henüz 19 yaşında olan Oktay, genç yaşına rağmen Sarı - Kırmızılı camiaya çabuk ısındı ve daha ilk sezonunda 19 gol atarak, gol kralı oldu. O sezon Galatasaray, İstanbul Ligi şampiyonu oldu.
4 kez A Genç Milli olan ve 36 kez de, A Milli Takım formasını terleten Oktay, bu forma altında, 7 kez kaptanlık yaparken, 22 gol attı. Türk futbolunun \'Taçsız Kral\'ı, 11 golle, birkaç sezon aralıksız en çok gol atan oyuncu, 38 golle, tek sezonda en çok gol atan oyuncu ve 19 golle, uluslararası bir müsabakada en çok gol atan Türk oyuncusu olmak üzere, çeşitli rekorlara imzasını attı.

Futbol yaşamı boyunca rakip fileleri tam 608 kez havalandıran Oktay. 1 kez İzmirspor\'da, 10 kez de Galatasaray\'da şampiyonluk yaşadı.13 Eylül 1991\'de bir trafik kazası sonucu vefat eden Metin Oktay, Galatasaray Spor Kulübü\'nün efsaneleşmiş golcülerinden biridir.
Metin Oktay\'ın ünlü sözü :Bence Galatasaraylılık din gibi, mezhep gibi yerleşmiş köklü bir inançtır. Galatasaray\'ı işte bunun için tercih eder ve Galatasaraylılığımla her zaman gurur duyarım.