minti minti - omü sözlük
güldürü ustası, tiyatro sahnelerinin en büyük oyuncularından biri olan, kemal sunal kültür sanat ödüllerinde en iyi tiyatrocu seçilmiş devlet sanatçısı nejat uygur’un benim için unutulmaz olan tiyatro oyununun adıdır.

nejat uygur kendine has bir tiyatro anlayışı ile çok uzun süre yüzümüzü güldürmüştür. kelimeleri yanlış söylemesi, küfürlü bazı espirileri ve genelde yanlış anlaşılmaya dayalı espirileri bir zaman sonra genç tiyatro izleyicilerine hitap etmemeye başlasa da her zaman başımızın tacı olmuştur.

en ünlü oyunu cibali karakolu olsa da minti minti benim en sevdiğim oyunudur. oyunda nejat uygur köpekten kaçarken bir eve yanlışlıkla giren bir çocuğu canlandırır. adı da elbetteki minti minti’dir. ev ahalisi bu çocuğu yeğenleri zannedince de işler yavaş yavaş çığrından çıkar daha sonra ise güldüre eğlendire tatlıya bağlanır. ama arada her nejat uygur oyununda olduğu gibi insanların gözlerinin yaşarmasına neden olan bir bölüm vardır.

çok küçükken izleyip gözlerimden yaşlar gelene kadar güldüğüm ve çok da uzak olmayan bir geçmişte kaybettiğimiz büyük ustanın bir oyunu hakkında tanım yazmak beni mutlu etti.

tanımı ustanın bir sözüyle bitirmek isterdim ama yapmayacağım. anlayan anladı onu.