morgan freeman - omü sözlük
1937 doğumlu birleşik amerikalı aktör ve seslendirme sanatçısıdır. ciddiyetle tebessümü birbiriyle iç içe yansıtabilen üslûbu ve oynadığı birçok sinema filminde çizdiği mutlu ve erdemli insan portresi ile sinemanın en özgün yüzlerinden ve hollywood sineması'nın en vazgeçilmez isimlerinden biri olmuştur.

ismi anıldığında oynadığı sinema yapıtları arasından ilk akla gelenlerden biri 1994 yapımı `the shawshank redemption` (türkçe bkz: `esaretin bedeli`) dır.
aktörlük işi büyük oranda dna'nızın size sağladığı avantajlar üzerinden yürüyen bir şey. diğer pek çok şeyde olduğu gibi yani. kendisi de gerek fiziğiyle fakat en çok özgün ses tonu ve yüz/mimik karakteristiklikleri ile oyunculukta doğal bir avantajlar paketine sahip. bu nedenle kendisini çok sevmekle beraber "dünyanın en iyi oyuncusu" gibi abartı yaklaşımları boş değerlendirmeler olarak görüyorum. bana kalırsa kendi fiziğinin sağladığı avantajları aşabilen oyuncular iyi oyunculardır. mesela çok yakışıklı bir oyuncunun çirkin ve itici bir adamı ya da postür problemleri olan birini oynaması kendini aşmasıdır. joker rolü sırf bu yüzden son yıllarda bir oyunculuk testine dönüştü. loser birinin winnerı, winner birinin loser'ı oynaması başarıdır. bence başarı default gelen yetileri aşabilmektir. yukarı ya da aşağı. gerçi o bile dna'nızın size sağladığı başka avantajlarla ilişkili oluyor çoğunlukla.

morgan freeman'ı ben kendini aşabildiği hiçbir rolde izlemedim. ama default olarak sahip olduğu avantajlar ister istemez onu doğal bir şekilde üst segmente taşıdı. mesela kevin kostner'lı robin hood filmindeki müslüman rolünü daha iyi kaldırabilecek çok az insan vardı. fakat bu onun oyunculuk becerilerinden değil, batının doğu hakkındaki önyargı ve kabullerini taşıyan en uygun fiziksel özellikleri taşıdığı için böyleydi.