yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

16 + 16 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
omusozlukcom omusozlukcom omusozluk
 • ondokuz mayıs üniversitesi

  /
  5
  Bu yıl giriş yaptığım üniversitem. Sorunlarından biri kampüsün büyük ve dağınık olmasından dolayı fakülteler arası ilişkilerin kopuk olması. Yurtta kalmayan birinin başka fakülteden biriyle tanışma, görüşme olasılığı `omü yaşam merkezi`nde yer bulma olasılığından daha düşük.
  Üniversitenin kuruluş planı gayet nettir. Anadolu\'da Omü ile birlikte aşağı yukarı aynı tarihte açılan diğer üniversitelerde de durum aynıdır. Açıklamayı yapalım:

  Üniversitemiz kuruluş yılı itibariyle ülkenin en çetrefilli dönemlerinden birine denk gelmiştir. (1975-1985)
  Bu dönemde ülkenin sağ-sol kavgaları tekrar hız kazanmış, çatışmaların yayılma alanı genişlemişti. Üniversitenin fakültelerinin kurulma planında ana fikir şuydu: Öğrenciler birarada durmasın, bulunmasın.

  Öğrenci hareketlerinin de hat safhaya ulaştığı bu dönemde, herhangi bir görüşten öğrencilerin biraraya gelerek yeni olaylara neden olmaları istenmiyordu. Bu yüzden kampüs alanı geniş tutulmuş, fakülteler birbirinden uzaklaştırılmıştı. Şöyleki, bir fakültede patlak veren herhangi bir olay diğer fakültelere sıçramadan önüne geçilebilsin, önlem alınabilsin. Ayrıca fakültelerin birbirinden uzak tutulmasının bir nedeni de aynı görüşe mensup öğrencilerin hızlı iletişim kurarak biraraya gelmesinin önüne geçmekti. Öğrenci kontrolü bu şekilde sağlanacaktı.

  Bu durum bugün ulaşım araçlarıyla aşılmış olsa da hala fen edebiyat ve eğitim fakültelerinin bulunduğu, en kalabalık alan, sürekli olaylara patlak vererek geçmişte ne denli doğru kararlar verildiğini de ortaya koymaktadır. Bu benim şahsi fikrim tabi, katılmayanlar olabilir.
  .mına koduklarım nasıl inşaat yapıyorsa en yeni binalardan biri de bizim fakülte (iibf), ne zaman yağmur yağsa fakültenin içinde kovalardan yürüyemiyoruz. Akıl da yok adamlarda, kova koyana kadar saksı koysa en azından çiçek, ağaç filan yetiştirilirdi. Neyse sövmeyelim, yapı işleri daire başkanı tanıdık, belamızı s.kmesin.