php - omü sözlük
Php bir yazılım dilidir.
PHP : Hypertext Preprocessor (Türkçe: Üstünyazı Önişlemcisi ) (Aslen: Personal Home Page - Kişisel Ana Sayfa) , internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, HTML içerisine gömülebilen betik ve programlama dilidir. İlk kez `1995` yılında `Rasmus Lerdorf` tarafından yaratılan PHP\'nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir. Ocak 2013 itibariyle 244 milyondan fazla `web sitesi` PHP ile çalışırken, 2.1 milyon web sunucusunda PHP kurulumu bulunmaktadır.

`Omü Sözlük`\'te php ile kodlanmıştır.
Mysql php apache bu solumda bulunan üçlü çok senkronize çalışmaktadır.

Şu şekilde düşünün : (bkz: xavi) (bkz: messi) (bkz: iniesta)
* Aslen: Personal Home Page - Kişisel Ana Sayfa , internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, HTML içerisine gömülebilen betik ve programlama dilidir.
* İlk kez 1995 yılında `Rasmus Lerdorf `tarafından yaratılan PHP\'nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir.
* PHP kodları PHP işleme modülü bulunan bir web sunucusu tarafından yorumlanır ve çıktı olarak web sayfası üretilir. Bu kodlar veriyi işlemek üzere harici bir dosyaya kaydedilerek çağırılabildiği gibi doğrudan HTML kodunun içine de gömülebilir. PHP zaman içinde bir komut satırı arayüzü sunacak şekilde evrilmiştir, PHP-GTK yardımıyla grafiksel masaüstü uygulaması geliştirmek de mümkündür.
* PHP özgür bir yazılım olup PHP Lisansı ile dağıtılmaktadır. Bu lisans kullanım şartları kısmında `GNU Genel Kamu Lisansı` ile örtüşmese de, PHP tüm web sunuculara ve hemen hemen tüm işletim sistemi ve platforma ücretsiz olarak yüklenebilir.