`3 idiots` ile mükemmel bir eleştirel sanat harikası ortaya koyan rajkumar hirani ve vidhu vinod chopra ikilisinden çıkmış bir başka eleştirel sanat harikası `bollywood` yapımıdır.

3 idiots\'da olduğu gibi bu filmde de `aamir khan` başrollerde yer alıyor ve usta bir oyunculuk sergileyerek yine takdiri hak ediyor.

film henüz vizyona girmeden, heyecanlı bir beklenti oluşturmuştu. diğer taraftan afişleri sebebiyle vizyona girmeden önce olumsuz eleştiriler de almıştı. geçen yıl bu zamanlar film vizyondaydı.

enfes film müziklerine sahiptir:

[https://www.youtube.com/watch?v=m2a3WlRyWGM nanga punga dost]
[https://www.youtube.com/watch?v=jAmzBv3oq8M love is a waste of time]
[https://www.youtube.com/watch?v=gDx19_7lOM8 chaar kadam]


--- `spoiler` ---

hangi dine inanacağım, neden ve nasıl inanacağım, nasıl inanacağıma kim karar verecek gibi temel sorular üzerinden inanca ve inançlara yönelik yargılamalarını, dünyaya gelen zeki, meraklı ve saf bir uzaylının bakış açısından bizlere sunan film inaçlar, inanç farklılıkları, inanç çatışmaları, önyargılar, inaç üzerinden yapılan istismar, din pazarlaması, inanç yozlaşması gibi birçok konuyu irdeliyor.

filmde aynı zamanda mükemmel bir aşk üçgeni vardır.

hindistan gibi inanç çeşitliliğinin hat safhada olduğu bir toplumda, başka bir evrenden gelen canlının, yani dışarıdan bir gözün durum tespiti yapıyor olması da müthiş bir kıvrak zekanın ürünüdür.

--- `spoiler` ---
Dini direkt olarak eleştirdikleri sahneleti sürekli olarak değil aralara sıkıştırmış olmaları, eleştirirken güldürmüş ve mesajı verirken bir sağlam bir temelle vermiş olmaları sebebiyle başarılı olan filmdir. En yobazından en bilgili/kültürlüsüne kadar bu filme yapacakları eleştiri ya oyunculuk çekim vs. olmamış ya da uzaydan adam mı gelirmiş, saçma olur.

Aynı zamanda her türlü tanrıyı kabul etmiş bir ülkede çekilmiş olması film için en büyük artıdır bence.

--- `spoiler` ---

Elinde şaraplarla camiye giderken aha şimdi kesecekler adamı dedim. Neyseki filmin sonuna kadar canlı kalabildi...

Ayrıca dans eden arabalar gibi bir benzetme de garip ama hoş olmuş.

--- `spoiler` ---