ramazanda içki içmek - omü sözlük
çünkü bu ayda x2 günah bunu bilen biridir içki içmeyen tabi diğer kötü alışkanlıklarda dahil.
gördüğüm en ayyaş, sabah kahvaltısında bira içen adamın bile ramazan ayı boyunca içmediğine tanıklık ediyorum ki ramazanda içki içenlerin gösteriş için, ibadetini yapanları protesto etmek için bu tür şeyler yaptığı görüşündeyim.
hak yemediği ve bilinci açık olduğu sürece sorun yok..

Oruç insana sabrı öğretir.. içerse de kendine içmezse de kendine. yeter ki huzuru bozmasın,vergisini, zekatını versin, adaleti gözetsin.

en basit örneğini vereyim, benim rahmetli babannem böbrek hastasıydı, garibim bira içerdi... gülüyorum aklıma geliyor :)
yılın tamamında türlü günahları işleyen, ama ramazanda melek kesilen adam gibi değildir en azından.
bar sahipleri 11 ay boyunca satışın anasını belliyor ama ramazanda içki satmak günah olduğundan işyerini kapatıyor. imdi buradaki karaktersizliğe bir bakın hele... adam çocuğuna, kız kardeşine tecavüz ediyor sonra ramazanda oruç tutuyor, kadir gecesinde oruç tutuyor. yemişim sizin gösterişinizi. başka bir arkadaş da ramazanda içki içenleri gösteriş yapmakla suçlamış. ne diyeyim bilmiyorum size.

ben içiyorum. ramazanda da içiyorum, kandillerde de içiyorum, oruç da tutmuyorum. namaz da kılmıyorum.
ama kimsenin hakkını yemiyorum, kimseye tecavüz etmiyorum, kimseyi taciz etmiyorum, kimsenin özgürlüğünü kısıtlamıyorum. sen neden oruç tutmuyorsun lan? deyip linç edenlerden değilim. ya da karşısında yemek yediğiniz için size dayak atanlardan da değilim.
isteyen içer istemeyen içmez! bu neden bu kadar ilgilendiriyor birilerini anlam veremiyorum. size ne kardeşim! içiyorum. içeceğim. hiç kimse de engelleyemeyecek.

insanlar orucun ne olduğunu bilmeden oruç tutmaya yelteniyor. sigara içemediği ya da yemek yiyemediği için iftara kadar ağzından küfür eksik olmuyor. sinirden patlıyor. dokunsan öldürecek mübarek. her yerde tartışmalar kavgalar görüyorum...
sizin orucunuz, yemek saatlerinizi değiştirmekten başka bir şey değildir! demiş ali şeriati.
ne de güzel demiş. aynı ülkem insanı...
Allah'ın her günü mübarekse ramazanda bu günlere dahil değil midir sorusunu akıllara getirir. İçiyorsa içiyordur. Çok kasmamak lazım.