`command and conquer` serisi mensubu olup, başlı başına ayrı bir seri olan pc oyunudur. (u: command and conquer: red alert 2)

tür olarak strateji oyunu olup, strateji türünde başlı başına bir ekol olan `real time strategy` (kısaca: `rts`) yani `gerçek zamanlı strateji` dalının ilk ve en önemli örneklerinden birisidir. gerçek zamanlı strateji oyunlarının ilk örneklerine imza atan `westwood studios` tarafından `electronic arts` (`ea games`) işbirliği ile üretilmiştir.

basit grafiklerle maksimum eğlence sunar. farkat, yapay zekası tatmin edici değildir.

soğuk savaş dönemine ve körfez savaşına atıf yaparak, üçüncü dünya savaşını senaryolaştırmışlardır. senaryo icabı, ikinci dünya savaşı nazi almanyasının yerinde üçüncü dünya harbinde bu sefer sovyetleri görüyoruz.

kurgusu, birimleri, ana karakterleri, oynanış pratikliği ve müzikleri ile dikkat çeker. ana ve ara vidyoları bilgisayar yapımı değildir. sinema çekimidir.

2000 senesinde piyasaya sürülen red alert 2\'nin ek paket sürümü olarak 2001 senesinde `yuri\'s revenge` (u: command and conquer: yuri\'s revenge) gelmiştir. bu yeni ek sürümün gelmesiyle birlikte oyuna, ilk oyunu tamamlayıcı mahiyette yeni bir senaryo ve yeni birimler eklenmiştir.

ayrıca (bkz: red alert 3)