(b:command & conquer: red alert 3)

21. yy başlarına damgasını vurmuş red alert serisinin üçüncü oyunudur. gerçek zamanlı strateji türünde olup electornic arts (ea games) imzasını taşımaktadır. 2008 senesinde piyasaya sürülmüştür.

oyun kurgusu, temelde red alert 2 ve yuri\'s revenge eklenti sürümüne dayanır. soğuk savaş dönemine atıf yaparak bilim kurgu tadında bir üçüncü dünya savaşı senaryosu vardır. ama kurgulanış biçimi farklıdır (ikinci seride zaman makinesini bulan müttefikler, üçüncü oyunda ise sovyetlerdir. ikinci dünya savaşının yaşanmadığı bir paralel evren kurgusu üzerinden olaylar gerçekleşir)

taraflar şu şekildedir: abd ve müttefikler vs sovyetler vs yükselen güneş imparatorluğu

yapay zeka ortalama bir yapay zekadır yine. ilk oyuna göre çok daha gelişmiş grafikler vardır. oynanışı ise daha komplekstir. oyun atmosferinde ses efektleri oldukça geliştirilmiştir. ana ve ara videolar yine red alert 2 tarzında sinema çekimi videolardır. hatta seksi kadın unsuru oldukça ön planda yer alır. yeni birimler bulunmakla birlikte eski birimlerden birçoğunun yeni versiyonları vardır.

ek sürüm olarak 2009\'da (b:red alert 3: uprising) piyasaya sürülmüştür.

ayrıca (bkz: red alert 2)
Bilgisayarım eski olduğu yüzden oynamak nasip olmadı ama 2 nin verdiği zevki vermediğini söylüyorlar
sırf beklentilere yanıt vermek için yapılmıştır. \"nasıl olsa bu da tutacak\" zihniyeti vardır. pazarlanmasını kolaylaştırmak için oyun videolarını ve afişlerini seksi kadınlarla süslemişlerdir. oynanışı pratik değil, komplekstir. sonuç olarak fiyaskodur.