sherlock holmes - omü sözlük
Insanlarin merakla yeni sezonunu beklediği ama hala baslamayan Sherlock dizisinin başrol oyuncusu. Canlandiran kisi benedict cumberbatch dir
Filmi dizisinden dizisi filminden kitabı ikisinden de güzel olan ingiliz edebiyatının bize kazandırdığı en nadide eser. Zaten ingiltere dediğin yağmurlu havaları ceyms bondu şarlok hölmsu jaguari atları bide kraliçesi zaten.
Ingiliz yazar ve doktor Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılmış kurgu bir karakterdir. Dizisinin adı Sherlock Holmes degil Sherlock\'tur.
Sir Arthur Conan Doyle tarafından kaleme alınmış polisiye türünde çığır açmış hikayelerdir.Doyle bir doktordur ve Sherlock karakterini asistanken yanında çalıştığı doktordan esinlenerek oluşturmuştur.Doktorun olaylara farklı bakış açısı getirmesinden etkilenen Doyle önce gazetelerde tefrika şeklinde yayınlamıştır.Sonraları hikayelerini kitaplaştırmıştır.Sonra Doyle hikayeleri bitirme kararı alır ve bir hikayesinde Sherlock\'u öldürür.Sherlock severler ayaklanır ve Doyle baskı yaparlar hatta Doyle ölüm tehtidi içeren mektuplar bile yazılmıştır.Doyle bskıalra dayanamayıp Sherlocku diriltir.KIsacası polisiye tarihinin gelmiş geçmiş en önemli yapıtları arasında olduğu su götürmez bir gerçektir.Bu aralar pop. cul. ile patlamış çeşitli dizi ve filmlerden etkilenen ergenler ağzından düşürmez olmuştur.(Külliyatı okumadan Sherlock hakkında konuşmayınız lütfen.)
İzlerken keşke bende böyle olsam dedirten, hayranlık ve üstünlüğün kabulu gibi duyguları yaşatan şahıs ve dizi adı.
Egonun vücut bulduğu lakin bunu insanlara sevdirebilmiş bir dedektif. Kitapları, sinema filmi, dizisi ile efsaneler arasına girmiş bir karakter. Üstün analiz yeteneği, ileri derecede kıvrak zekası, garip düşünce yapısı ile tam bir fenomen. Dizisinin sezonları arası fazla açık olmasa karalayacak hiç bir sebep yok belkide.
Gözlem konusunda hayranlık uyandıracak kadar iyi olması ve gözlemin gerçek hayatta da uygalamama ve biraz da olsun etkisini gordugum harikulade bir karakter gerçekte olma ihtimali imkânsız gibi ama izlemek bambaşka heyecan verici.
sir arthur conan doyle oylesine basarili olmustur ki, sherlock holmes karakterini oylesine canli vermistir ki hala bile insanlar o tarihler arasinda oyle birisinin yasamis oldugunu zannederler. hatta gunumuzde en cok bilinen adres 221b baker streettir. (u: ben de yapilan anketlerin yalancisiyim )
Çıkmak bilmeyen sezonuyla, hala çekilmeyen 3. filmiyle sinirlerimi zıplatan best of karakterlerden biridir.