shigeru mizuki - omü sözlük
8 mart 1922 doğumlu, 30 kasım 2015 (maalesef) aramızdan ayrılış tarihiyle, gönlümüzde ve akıllarımızda çok önemli bir yer atmış, manga/anime kültüründe inanılmaz bir etki bırakan, çok nadide insanlardan biridir.

osaka şehrinde doğmuş, asıl adı, shigeru mura olan sanatçı, ilkokulu tamamladıktan sonra, gazete dağıtarak hayatını devam ettirmeye çalışmıştır. 1943 yılında katılmak zorunda kaldığı 2. dünya savaşı ve papua yeni gine de düşen bir bomba sonucu sol kolunu kaybetmiştir. ve o günden sonra çizimlerine sağ eliyle devam etmek zorundadır.

japonya’ya dönüşünün ardından da, musashino sanat okulu’na kaydolmuştur ama maalesef mezun olamamıştır. çünkü aile işini devralmak zorundadır. ama azmin elinden bir şey kurtulamadığı gibi, çizimlerine devam eder ve 1957 yılında ilk eseri rocketman mangasını yayınlamıştır.

daha sonraları, akuma-kun ve gegege no kitarou adlı eserlerini yayınlarken, bu eserlerinin de anime adaptasyonları çekilmiştir. aynı zamanda, souin gyokusai seyo! adında savaş deneyimlerini anlattığı etkileyici bir mangası daha vardır. aslında, kaleme aldığı o kadar çok eser var ki…

1991 yılında da, japon hükümeti tarafından verilen, en önemli ödüllerden biri olarak sayılan, shiju-hosho * verilmiştir.

2010 yılında da, bunkakorosha ** ödülüne layık görülmüştür. ve daha birçok ödül kazanmıştır.

iki çocuğu ve nunoe mura adında, yazar bir eşi vardır ama eşi 54 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

en çok bilinen eserleri kısaca:

(bkz:gegege no kitaro)
(bkz:onward towards our noble deaths)
(bkz:akuma-kun)
(bkz:showa: a history of japan)

bu büyük şahsiyet, dün hayatını maalesef kaybetmiştir. aramızdan ayrılışının ardından, kendisinin biraz daha tanınması ve saygıyla, sevgiyle anılması adına bu tanıtımı dil döndüğünce, el yazdıkça aktarmak istedim. umarım, daha çok sevilir, daha çok anılır…

kendisini, saygıyla ve sevgiyle anıyoruz.

sürç-i lisan ettiysem affola.

notlar:

tanıtımda adı geçen bazı bilgiler için, tanıtımları da ihmal etmek istemedim. bu bilgiler için de, tanıtımları yapılmıştır.

(bkz: shiju hosho) *
(bkz: bunkakorosha) **