sözlük yazarlarının başından geçen doğaüstü olaylar - omü sözlük
ne zaman aklıma gelse hüzünle karışık tüylerimi diken diken eden bir olay geçmişti başımdan. bilinçdışı ve rüyalar ile ilgili konulara ayrıca özel bir ilgimin olmasından dolayı yaşadığım bu olaydan o dönemler ciddi etkilenmiştim. rüyaların sürreal evrenine hayran olduğum için çok sık gerçeküstü rüya görürüm ki gördüğüm rüyaları da uyanır uyanmaz ayrıca yazıya dökerim. anlayacağınız elimde hemen hemen ince bir kitap kalınlığında rüya notları vardır.

bundan 3 sene evvel bir gece rüyamda eski oturduğumuz semtin bir sokağında avare bir şekilde dolaşıyorum. biraz uzağımda sevimli küçük bir köpek gördüm. köpek oturur pozisyonda bana doğru bakıyor ve sanki benimle bir şeyler konuşmak istiyor gibiydi. köpeği sevmek için ona doğru yaklaşmaya başladığımda oturduğu yerden kalkarak o da bana doğru yaklaşmaya başladı.

köpek adımlarını hızlandırdıkça ben daha da yavaşlıyordum, sanki bir güç ona doğru gitmemi engelliyor ve onun da bana doğru giderek hızlanır bir şekilde yaklaşmasını sağlıyordu. derken köpek hızla üzerime doğru gelmeye başlarken o sevimli küçük hali tamamen kaybolarak orta dünyadan fırlamış bir yaratık edasıyla üstüme atlamaya çalıştı. dehşete kapılarak üstüme atlayan köpeğe tekme savurdum ve kendimden bir hayli uzaklaştırdım.
yere kapaklanan köpeğe bakmak için eğildiğimde o zamanlar 4 yaşında olan oğlumun yüzünü köpeğin yüzü olarak görmeye başladım. oğlumun yüzüne sahip vücudu köpek olan bir şeye dönüşmüştü ve bana bakarak ağlıyordu. haliyle bu manzara karşısında müthiş bir korkuya kapılarak terler içinde uyandım. asıl olayda bundan sonra meydana geldi zaten.

ben yatağımda uyanır uyanmaz, oğlum yanıma koşar adım ağlayarak geldi. çok korkmuştu ve direk bana sarıldı. neden ağlıyorsun ne oldu diye sordum tabii. oğlumun cevabıyla adeta kanım çekildi. rüyasında bir köpeğe dönüştüğünü ve birinin ona tekme atarak canını yaktığını söyleyince deyimi yerindeyse şok geçirdim. böyle bir şey nasıl olabilirdi?

inception filminin ortasında gibi hissettim kendimi. oğlumla benim aramda rüya yoluyla telepatik bir iletişim kurulmuştu. ben ya da o ikimizden birisi diğerinin rüyasına geçiş yapmıştı sanki. rüyada köpeğin durumuna üzüldüğüm yetmiyormuş gibi oğlumu da o şekilde görmenin bir hayli üzüntüsünü yaşadım. sanki tüm sorumluluk benim omuzlarıma çökmüştü.

daha sonra sabah olunca önemli bir şey hatırladım. rüyayı gördüğümüz gecenin hemen öncesindeki gün içinde sebebini tam olarak hatırlamıyorum fakat bir sebepten oğluma önemsiz bir şekilde kızmıştım ve o da yaptığından dolayı benden gelip özür dilemişti. çocukların hayal dünyalarını ve iç çalkantılarını tahmin etmek çok zordur. belki de oğlum benim ona kızmamı o kadar çok kafasına takmıştı ki rüyalar arası iletişimle sevimli bir köpek kılığında tekrar benimle konuşma gereği hissetti kim bilir!