steven morrissey - omü sözlük
yağmurlu havaların vazgeçilmezi, çıkık çenesiyle simgeleşmiş ingiliz sanatçı, `the smiths` adlı grubun kurucularından, günümüzün modası haline gelen yanlar kısa önler çok uzun şeklindeki saç modelini 30 yıl evvel kullanan adamdır.

arka cebinde çiçekleriyle, yırtıp seyirciye fırlattığı gömlekleriyle, mikrofonun kordonunu sallayışıyla oldukça karizmatik; `oscar wilde` tutkusuyla, `james dean` hayranlığıyla, damarlarında akan irlandalı kanı ve sahip olduğu ingiliz kalbiyle, hayvan haklarını savunuşuyla (elbette vejetaryandır) oldukça farklı bir sanatçıdır. şarkılarındaki hikayeler insanın canını yakacak niteliktedir. zira bunlar dinleyicinin hikayeleridir. kimi zaman çete lideri hector\'ın hayatından bahsetmiş, kimi zamansa kendine acımış, karşısındakinin onu öperken gözlerini kapatmasını ve kalbini görmesini istemiştir. an gelmiş madem zekiyim, madem akıllıyım neden yalnızım diye kendini sorgulamıştır

`johnny marr` ile yaşadığı problemler sebebiyle `the smiths` dağılmış ve kariyerine solo olarak devam etmiştir. 2013 yılında otobiyografisini yazmış ve bu kitap ilk haftada 35.000 adet satmıştır.

`suedehead` adlı parçayı `james dean`e ithaf etmiştir. parçanın klibinde de james\'in mezarının başındaki görüntüler yer almaktadır.

velhasıl dünyaya gelen en farklı ve dinlenmeye değer adamlardan biridir. canlı dinleme şansı bulduysanız oldukça şanslısınız demektir.