Tabiki ikisi aynı şeyler değil ama ateist ve türkçü olan az sayıda insan vardır diye düşünüyorum.

yıllar boyunca türk-islam birarada sentezlenmis ve bugünlere gelmiş,dolayısıyla her gün burada gelip Kürtlerin anasına avradına söven bir yandan da islam mı gerici yobazlar ehehe diyen insanları gördükçe kafa yapısını sorgular hale geliyorsunuz.
İslam\'ın Türkçesi barıştır.
Barışa düşman olmak için beyinsiz olmak gerekir.
Türk milliyetçisi olup da atalara uyan sunniler için aynısını diyemem. İslam ile sunnilik dinleri bambaşkalardır.
Kuran\'ı okuyunca çok rahat anlaşılıyor..

Kurana göre tek kaynak kurandır.
Kuran apaçıktır,
eksiksizdir.
açıklamasını Allah yapmıştır başkasına söz düşmez. Din adamlığı yasaktır. Herkes Kuran\'ı okuyup bilinçlenmelidir ve yaşantısına bakmalıdır. Adil,iyilikçi olmak dünyanın en zor işidir çünkü.

Akletmek islamın şartıdır, sınırı yoktur.
Kanıtlara uymalısın, zanna kesinlikle uymamalısın.. (Hadislerin hepsi zandır, içlerinde iyiliği öğütleyen de vardır ama daha kapsamlısı kuranda zaten..)

Bu açıklamadan sonra gerekli gördüğüm bir şeyi demem gerek.. Türk islam sentezi denen olaydaki birleşim sunni-türk oluyor.(bkz: https://www.omusozluk.com/e/63891/)
Sanırım bahsi geçen topluluğa ben de dahil oluyorum çünkü hayatım tamamen Türklüğüm üzerine kurulu. Öte yandan müslüman bir kardeşinizim. Sizin anlamadığınız şey şu, ki kendi adıma konuşuyorum lolcünün falan olayını bilemem, biz islamiyeti değil islamlaşmak adı altında araplaşmayı reddediyoruz ve hakir görüp aşağılıyoruz. Aslını inkar eden bizden değildir düsturuyla diyorum ki Türk hangi dine mensup olursa olsun Kardeştir. Ve sırf aynı inanışa sahip değiliz diye reddetmediğimiz kardeşimiz gibi,asla ve asla müslüman diye Türk olmayanı Türke bir tutmayız. Ha burda bir de hissiyat devreye girer. Kendini Türk hisseden Türk gibi yaşayan herkes Türk\'tür. Gerisi yüktür