türkiye'de bilimin gelișememesinin sebepleri - omü sözlük
Gerici anlayıştan çıkamama durumu ve yaşlı insanların eskiden çok zulüm çektiği için kötünün iyisi olan dinci bir partiye bile eskiye dönme endişesiyle mecburiyetle oy vermeleri.
din ve dogmalar, toplumun bir çoğunun bilinçsiz yetiştirilmesi ve eksik eğitim-öğretim. üretmeye,yaratmaya endeksli bir düşünce tarzı yerine ezbere, köleliğe yatkın bir süreçten geçmek.
Arastirarak, sorup sorusturarak, tartisarak hala dogru olanin muslumanlik oldugunu dusunmeme ragmen, bu ulkenin gelismesini, gelismekten de ziyade gerilemesinin en buyuk sebebi muslumanliktir. Keske musluman bir ulke olmasaydik diyorum bazen.
bilimin, bilimle aktif olarak uğraşan kitle dışında yeterince önemsenmemesi. bilim ve teknolojide gelişmeyi sağlayacak oranda yatırımların yapılmaması.
Eleştirinin yapılamamasıdır.

Ne eleştiriyoruz, ne de yapılan eleştiriyi kabul ediyoruz. Bu durumun da, bir çok alt sebebi vardır. Hepsi bir bütün olarak ele alınırsa ve daha fazla objektif bakabilirsek, eminim eskiden olduğu gibi ilim ve bilim ile ilgili bir çok çalışmaya imzamızı atabileceğiz. Bu yüzden, ön yargılarımızı yıkmalı, anlamalı ve kabullenmeliyiz.
Bilimi geliştirmek için en verimli kesimin çoğunun beyninin bacak arasına inmiş olması
(görsel: 1293)
Yatırım meselesi. Avrupa yüzyıllardır bilimle uğraşıp ondan para kazanmaya çalışıyor ama biz yüzyıllardır tüm yatırımımızı inşaat a yatırıyoruz. En basitinden telefon için işlemci üretebilecek bilgiye dünya sahipken biz onu kullanmak yerine dışarıdan alıyoruz ve o parayı taksim gezi parkına topçu kışlası olacağı yalanını söyleyerek avm yapmaya çalışarak harcıyoruz. Yoksa biz de onlar kadar zekiyiz.
katsayı olarak hangi ülkeyi seçtiğiniz ile alakalı olarak göreceli olarak değişiklik taşıyan tanım.
1) iktidar problemi (iktidarların bilime önem vermemesi, desteklememesi vb. Veya tersinden bilime aşırı önem vererek, batı hayranlığıyla aşırı bilimci tavırlarla dolu uygulamaların yürürlüğe koyulması, tekçi bir anlayışa mahkum kalma, siparişle bilimsel çalışma yaptırma vs vs) not: türkiye her ikisini de görmüştür.
2) bilimle uğraşanların kendisi ( bilimle uğraşanların 1.madde de bahsedilen hataları kendi kişiliklerinde ve tercihlerinde aşamaması, bilim peşinde değil filim peşinde koşması, bilim insanı değil idareci kimliğe bürünmesi vs vs vs)
3) islamla bilimi uyuşturamayan, birbirine zararlıymış gibi gören veya ayrı kulvarlarda olduğunu teslim edemeyen kafa (gelenekte gömülü olan bilimi yok sayma veya onu gömme. Bilim adına islamı yok sayma, islam adına bilimi yok sayma, özgürlük anlayışının gelişmemiş olmasından dolayıdır. Aşırı bilim hayranı veya dinci, tutucu kafanın kendi karşıtı olmayanı fikirsel olarak linç etme kültürü.)
4) bilim felsefesinin yokluğu
5) hayal etmeyen bir insan kitlesinin varlığı, hayal edenlerin icabında tutuklanması
6) ezberci, tekçi ilk ve ortaöğretim kültürü