türkiye'de bilimin gelișememesinin sebepleri - omü sözlük
Gerici anlayıştan çıkamama durumu ve yaşlı insanların eskiden çok zulüm çektiği için kötünün iyisi olan dinci bir partiye bile eskiye dönme endişesiyle mecburiyetle oy vermeleri.
din ve dogmalar, toplumun bir çoğunun bilinçsiz yetiştirilmesi ve eksik eğitim-öğretim. üretmeye,yaratmaya endeksli bir düşünce tarzı yerine ezbere, köleliğe yatkın bir süreçten geçmek.
Arastirarak, sorup sorusturarak, tartisarak hala dogru olanin muslumanlik oldugunu dusunmeme ragmen, bu ulkenin gelismesini, gelismekten de ziyade gerilemesinin en buyuk sebebi muslumanliktir. Keske musluman bir ulke olmasaydik diyorum bazen.
Yatırım meselesi. Avrupa yüzyıllardır bilimle uğraşıp ondan para kazanmaya çalışıyor ama biz yüzyıllardır tüm yatırımımızı inşaat a yatırıyoruz. En basitinden telefon için işlemci üretebilecek bilgiye dünya sahipken biz onu kullanmak yerine dışarıdan alıyoruz ve o parayı taksim gezi parkına topçu kışlası olacağı yalanını söyleyerek avm yapmaya çalışarak harcıyoruz. Yoksa biz de onlar kadar zekiyiz.
Bilimi geliştirmek için en verimli kesimin çoğunun beyninin bacak arasına inmiş olması
(görsel: 1293)
iktidarın siyasal islam politikalari en büyük nedenidir.adamlar karma eğitime bile karşı götleri yese onu da kaldiracaklar bu zihniyetin bilime destek vermesini beklemek fazla iyimserlik olur

*yazim hatasi
bilimin, bilimle aktif olarak uğraşan kitle dışında yeterince önemsenmemesi. bilim ve teknolojide gelişmeyi sağlayacak oranda yatırımların yapılmaması.
Eleştirinin yapılamamasıdır.

Ne eleştiriyoruz, ne de yapılan eleştiriyi kabul ediyoruz. Bu durumun da, bir çok alt sebebi vardır. Hepsi bir bütün olarak ele alınırsa ve daha fazla objektif bakabilirsek, eminim eskiden olduğu gibi ilim ve bilim ile ilgili bir çok çalışmaya imzamızı atabileceğiz. Bu yüzden, ön yargılarımızı yıkmalı, anlamalı ve kabullenmeliyiz.
katsayı olarak hangi ülkeyi seçtiğiniz ile alakalı olarak göreceli olarak değişiklik taşıyan tanım.