üniversitede devam zorunluluğu - omü sözlük
Belli bir yaşa gelmiş insanların kendi kararlarını kendileri verip sorumluluk alması gerektiğini, hayata atılmadan önce verdiği doğru veya yanlış kararların nelere mal olabileceğini öğrenmesini desteklemeyen insanların uygulamaya koyduğu sistem.

Yada başka bir deyişle; mk ben hergün derse gitmek zorunda mıyım?
bölümümde olmayan zorunluluktur. varsa da haberim yok. sülalem rahat.

düzenleme: kısmen varmış.
(bkz:süuüureler)
Bence çok saçma bir durum, özellikle hocanın verimsiz olduğu ve belli bir kitap formatında ilerlenen dersler için tamamen zaman kaybı. Godaman godaman hocalar geliyo derslere ne öğrenci bir şey anlayabiliyor ne de derse bir saygısı kalıyor sonrasında o öğrencinin. Madem devam zorunluluğu yapıyorsun o zaman öğrenciye o dersi derste öğreteceksin durup da kitap arama derdinde olmayacak öğrenci hoca burdan anlatıyor diye. Mesela bizim fakültede devam zorunluluğu yoktur ama Ceza Hukuku derslerine hemen herkes gelir nedeni ise çok bariz hocanın iyi anlatışı, sınavlarda anlattığı gibi sormasıdır, kitap elbette olmalıdır fakat hocanın anlattığını anlayan ona bile gerek duymuyor benim tahminim. Burdan Namık Hocamıza saygılar :)
Devamsizliklik nedeniyle bu sabah uyanır uyanmaz koşarak gittim.Çorap yok,mont yok,kalem defter yok.Gittik ders yok dediler.Gelde sinir krizi olma.